Minister Adamczyk zapowiedział budowę wiaduktu w Uniejowie Rędziny

0
901

Koniec 40-letniej prowizorki… Tymi słowami Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział budowę wiaduktu nad przejazdem kolejowym LHS w Uniejowie Rędziny, odpowiadając tym samym na zintensyfikowane działania w tej sprawie władz Powiatu Miechowskiego, wspieranych przez samorządowców gminy Charsznica i monity okolicznych mieszkańców.

W sobotę 4 lipca Minister Adamczyk osobiście przekonał się, jak utworzony 40 lat temu przejazd tymczasowy przecinający linię kolejową LHS w Uniejowie Rędziny utrudnia życia nie tylko mieszkańcom, ale też samorządowcom i drogowcom. 4 dekady temu przy budowie LHS-ki w planach była przewidziana budowa wiaduktu. Jednakże okazało się, że na planach się skończyło. Tymczasowy przejazd stał się tymczasowym tylko z nazwy. Kolejne kierowane przez lata korespondencje do PKP i rządzących na wyższym szczeblu, nie przynosiły rezultatów. W tym miejscu zanotowano wiele zdarzeń drogowych. Dochodziło nawet do sytuacji, gdy podczas śnieżnych zim, uczniowie korzystający z dowozu do szkół musieli pchać autobus, by wyskrobał się po stromej, krętej drodze. Problem mieli też drogowcy, bowiem teren, na którym umiejscowiony jest przejazd i drogi z obydwu stron do niego prowadzące, należy do Kolei i zgodnie z prawem, Zarząd Dróg Powiatowych w Miechowie nie mógł w tym miejscu dokonywać żadnych remontów, a nawet dbać o jego bieżące utrzymanie (odśnieżanie itp.).

Dopiero sobotnia wizyta Ministra Andrzeja Adamczyka oraz poprzedzające ją liczne pisma i apele w tej sprawie kierowane w ostatnich miesiącach z Powiatu Miechowskiego sprawiły, że w końcu w tym miejscu powstanie upragniony wiadukt. Na spotkaniu w sali konferencyjnej w Charsznicy, a potem w terenie – na feralnym przejeździe w Uniejowie Rędziny, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek, dyr. Zarządu Dróg Powiatowych Roman Suchoń, Prezes Zarządu Lini Hutniczej Szerokotorowej Zbigniew Tracichleb, wójt gminy Charsznica Jan Żebrak oraz radni powiatowy i gminni, ustalili konkretny plan i harmonogram działania w celu budowy wiaduktu. Dofinansowanie na ten cel jest do pozyskania z rezerwy budżetu państwa.

– 40 lat prowizorki, 40 lat problemów. Nie będziemy szukać problemów, będziemy szukać sposobów, aby je rozwiązać. Postanowiliśmy, że wspólnym mianownikiem naszych działań będzie zgoda i porozumienie – podkreślał Minister Adamczyk.

– Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, nie tylko dla mieszkańców Gminy Charsznica – zaznaczył Przewodniczący Krzysztof Świerczek, dziękując ministrowi za krok milowy w budowie wiaduktu w Uniejowie Rędziny.

Krzysztof Capiga