Nocne biwakowanie na początek ferii w Książu Wielkim

0
786

Już po raz drugi uczniowie klas szóstych mieli okazję wziąć udział w biwaku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim. Tym razem noc z książką zorganizowano tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych. Dla uczestników przygotowano bogaty program: konkursy czytelnicze, quizy geograficzne, zawody sportowe, a także nocny seans filmowy. Osoby lubiące czytanie, prace plastyczne, dobrze znające geografię, kochające wyzwania intelektualne,  rywalizację czy  po prostu aktywność sportowo – rekreacyjną  na pewno nie nudziły się tej nocy.

Innowacja czytelnicza „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” dała uczniom doskonałą okazję do ponownego spotkania. Jej cele to: rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć.

W szkole przygotowano dla szóstoklasistów mnóstwo rozrywek. Na początek wzięli udział w quizie geograficznym, w trakcie którego klasy VI A oraz VI B zostały postawione przed szeregiem zadań. Quiz dotyczył wiedzy geograficznej z zakresu znajomości flag państw europejskich, który miał za zadanie poszerzanie wiedzy, ale także rozwijanie  wśród dzieci pasji do zwiedzania, podróżowania i odkrywania różnorodnych miejsc i zakątków Polski i świata. Uczniowie odpowiadali na pytania o flagi, wskazywali na mapie określone miejsca itp. Nad całością czuwała pani Katarzyna Szafirska – nauczyciel geografii. Po eliminacjach klasowych zawodnicy wzięli udział w etapie międzyklasowym.

Młodzież  rywalizowała z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, dzięki temu wszyscy uczniowie mogli obserwować zaciętą rywalizację pomiędzy zawodnikami, ale i walkę z czasem i spostrzegawczością. O zwycięstwie zadecydował głównie czas przeznaczony na odpowiedzi.

Wyniki konkursu:

  • I miejsce: Piotr Żabicki, kl. VI b,
  • II miejsce: Michał Węgrzynowicz kl. VI a ,
  • III miejsce Bartosz Białek kl. VI a ,
  • IV miejsce Bartosz Gaik kl. VI b.

Następnie wszyscy uczestnicy biwaku dla nabrania sił do dalszych zmagań udali się na smaczną kolację.

Po kolacji klasa VI B pod opieką wychowawczyni Agnieszki Pluty przygotowała plakaty przedstawiające bohaterów lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Uczniowie rozwiązali także 3 quizy dotyczące znajomości lektur, a wytypowani zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Klasa VI A pod opieką Joanny Wiorek odbyła turniej gier planszowych. Powodzeniem cieszyli się „Milionerzy”, w której uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą m. in. związków frazeologicznych, polskich przysłów i bohaterów literackich. Uczniowie sprawdzili także, czy dobrze znają siebie nawzajem dzięki grze towarzyskiej „Ego”. Cała zabawa polegała na trafnym odpowiadaniu na nietypowe i niebanalne pytania dotyczące charakteru, osobowości i poglądów kolegów i koleżanek z klasy.

Następnie odbyły się konkurencje sportowe. Młodzi sportowcy z pasją oddali się grze w piłkę nożną, piłkę siatkową i tenisa stołowego. Chłopcy z obu klas rywalizowali w zawodach  piłki nożnej. Po zaciętym boju I miejsce zdobyła klasa VI A. Później uczniowie walczyli o zwycięstwo w zawodach piłki ręcznej.

Na koniec zorganizowano dwa seanse filmowe.  Klasa VI A obejrzała  ekranizację „W pustyni i w puszczy’’”, natomiast klasa VI B film „Hobbit: Niezwykła podróż”. Uczniowie dzięki atmosferze dobrej zabawy nie odczuwali upływu czasu i dalszą część nocy spędzili na grach i zabawach integracyjnych. Jeszcze długo po ogłoszeniu ciszy nocnej słychać było dobiegające odgłosy dyskusji. Rankiem uczniowie zaspani, choć bardzo zadowoleni, ochoczo sprzątali sale i szkolne korytarze.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie moli książkowych z klas szóstych w poznawanie tajników literatury, należy się niebawem spodziewać powtórki imprezy.