Wybierasz biuro rachunkowe dla swojej firmy? Bądź rozważny!

0
643

W naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy podmiotów oferujących usługi księgowe, przeciętnie realizujących zadania dla kilkudziesięciu klientów. Nic dziwnego – zawiłość i zmienność przepisów sprawia, że jeśli tylko jest taka możliwość, wolimy pozostawić swoje rozliczenia komuś innemu. To, kim on będzie jest bardzo ważne! Nie tylko pozwoli nam uniknąć ewentualnych kłopotów ze skarbówką, ale i zdejmie z nas szereg innych zadań i pomoże w dalszym rozwoju.

Deregulacja się nie udała. Biuro rachunkowe powinien prowadzić specjalista

Jakkolwiek zawsze należy dbać o to, by biuro rachunkowe, z którym podejmujemy współpracę posiadało polisę OC, to tak czy inaczej za wszelkie jego błędy ostatecznie odpowiadać będziemy my – bo przecież to my mamy obowiązek podatkowy. To, że niesolidny księgowy, który wbrew przepisom podaje w księgach rachunkowych lub sprawozdaniu finansowym nierzetelne dane bądź w ogóle nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, podlega karze (do dwóch lat pozbawienia wolności) stanowi raczej marne pocieszenie.

Dlatego wyboru podmiotu, który będzie zajmował się naszymi rozliczeniami należy dokonywać z dużą rozwagą. Po deregulacji tego zawodu, jaka miała miejsce w 2014 roku, sprawa nie jest jednak taka prosta. Realizacja generalnie słusznego postulatu, aby nie krępować aktywności gospodarczej nadmierną ilością barier, w tym przypadku przyniosła niekoniecznie korzystne skutki. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów już w 2018 roku, powszechnie ocenia się, że jakość usług w tej branży uległa pogorszeniu, czego nie rekompensuje również dostrzegalny spadek ich cen. Pojawił się więc zamiar przywrócenia konieczności zdobywania uprawnień przez tych, którzy je oferują na rynku. Czym jednak kierować się dziś, zanim zostanie on zrealizowany?

Doświadczenie konkretnego fachowca to najważniejszy atut danego podmiotu

Zmienność przepisów i pojawiające się w życiu gospodarczym nowe wyzwania sprawiają, że w tej dziedzinie niezwykle cenne jest praktyczne doświadczenie. Nie oznacza to, że na naszą uwagę zasługują wyłącznie te biura, które samodzielnie funkcjonują bardzo długo. Niejednokrotnie jest tak, że własną działalność rozpoczęli fachowcy mogący pochwalić się wieloletnią praktyką w innych firmach – przykładem może być np. MoJe Biuro Moniki Jelonek. Interesować nas muszą kompetencje konkretnego specjalisty – wszelkie certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe wydawane są zresztą imiennie, a nie na całe biuro.

Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Nie tylko wspomniane ubezpieczenie OC, ale także ochrona danych. Współpraca z zewnętrznym księgowym będzie ponadto znacznie łatwiejsza, jeśli będziemy mogli liczyć na bezproblemowy kontakt i szybkie rozwiązanie każdego pojawiającego się problemu. Należy przy tym jednak pamiętać, że zależy to także od nas i od tego, jak ściśle będziemy je przedstawiali. Wreszcie, szerokość oferty, obejmującej także np. doradztwo i pomoc w sporządzeniu różnego typu dokumentacji, bardzo ułatwi nam w codzienną pracę, zwłaszcza, jeśli stawiamy na rynku pierwsze kroki.