Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Książu Wielkim

0
779

11 listopada bieżącego roku obchody Święta Niepodległości rozpoczęto Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Książu Wielkim. Następnie został odsłonięty pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego-Naczelnika Państwa i Marszałka Polski. Oddano hołd poległym za wolność Ojczyzny składając kwiaty pod pamiątkowymi tablicami poświęconymi Ofiarom II Wojny Światowej oraz ppłk. Julianowi Malinowskiemu, Patronowi naszej szkoły.

Dalsze uroczystości odbyły się w auli szkolnej. W obecności pocztu sztandarowego odśpiewano hymn Polski oraz Edyta Sychowska, dyrektor szkoły, Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki, Adam Domagała, prezes Zarządu Związku Powiatowego OSP RP wygłosili okolicznościowe przemówienia. W dalszej kolejności wystąpił Zespół „Książowiacy” prezentując pieśni legionowe, w których śpiew włączyli się uczestnicy uroczystości, tworząc patriotyczny nastrój.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego rozpoczęli swój występ odtańczeniem poloneza. Siódmoklasiści, w specjalnie przygotowanych na tą okazję strojach, z zaangażowaniem i pełni radości wykonali taniec narodowy. Przedstawienie w wykonaniu uczniów było lekcją historii ukazującą losy naszego narodu w walce o wolność. Uczniowie klasy IV i VII wcielili się w symboliczne postacie żołnierzy, dzieci z Wrześni, zaborców oraz ludzi żyjących w tamtych czasach i przeżywających ówczesne wydarzenia. Bohaterami inscenizacji, które wzbudziły najwięcej emocji wśród publiczności był Marszałek Józef Piłsudski oraz postać Polski. Dla wszystkich młodych aktorów naszej szkoły występ był niezapomnianym doświadczeniem, które pomogło im zgłębić i zrozumieć drogę naszego państwa do wolności oraz co znaczy słowo Ojczyzna.