W Racławicach śpiewali NIEPODLEGŁEJ

0
2375
Szkoła Podstawowa w Racławicach - Święto Niepodległości 2017
Szkoła Podstawowa w Racławicach - Święto Niepodległości 2017

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał, żółtych liści szelestem…’’ – słowami wiersza rozpoczęła się 10 listopada 2017 roku  w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach akademia z okazji Święta Niepodległości.

Na hali sportowo-widowiskowej zebrała się cała społeczność szkolna. Uroczysty charakter akademii podkreślał odświętny strój zebranych i przypięte do niego kotyliony w barwach narodowych.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu uczniowie klasy szóstej i trzeciej gimnazjum przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Śpiewajmy Niepodległej’’, który przygotowali pod opieką Alicji Krzyżek i Agaty Łój. Recytowane wiersze i fragmenty prozy przypominały wydarzenia z pamiętnego listopada 1918 roku. Tekstom towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina.

W czasie występu przywołana została oczywiście postać Józefa Piłsudskiego, którego odwaga i wytrwałość w dążeniu do celu doprowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności.

Centralną częścią akademii było wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich. Piosenka żołnierska jest opowieścią o czasach, w których powstała, jest świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, daje radość i otuchę, a jej wspólne śpiewanie łączy osoby sobie bliskie i nie tylko.

Tak też było w Racławicach, w przede dniu Święta Niepodległości. Na ekranie projektora pojawiały się teksty, a wszyscy w zgodnie brzmiącym chórze odśpiewali te najbardziej znane pieśni: „Legiony”, „Warczą karabiny”, „Kadrówka”, „O mój rozmarynie”, „Jak to na wojence ładnie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Białe róże”.

W dalszej części akademii po słowach: „Polska znowu jest wolna”, Szymon Domagała wykonał na trąbce utwór „Marsz, marsz Polonia.’’

Przedostatnim akcentem występu było wspomnienie Orląt Lwowskich, ich poświęcenia i odwagi w walce o polskość Lwowa. Szczególne wzruszenie towarzyszyło wszystkim w trakcie wykonywania przez Nikolę Podsiadło piosenki pt. „Orlątko”.

Akademię zakończył występ Julity Nowak, która zaśpiewała piosenkę autorstwa ks. Stefana Ceberka pt. „Ojczyzna”.

Pamięć rocznicy odzyskania niepodległości wynika z obowiązku oddania hołdu tym, którzy przez pokolenia krwią, ofiarą i duchem bili się o wolną Polskę. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Racławicach zachowują tę pamięć.

                                                                                            Alicja Krzyżek