Dni Kapusty 2016

0
9967
Nowa królewska para kapuściana - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Nowa królewska para kapuściana - miechowski.pl - fot. K. Capiga

Kolejne już – XXII Charsznickie Dni Kapusty – przeszły do historii. Dwudniowe rolnicze święto samozwańczej Kapuścianej Stolicy Polski odbyło się 10 i 11 września 2016 roku.

Swoistą rozgrzewką do niedzielnej kulminacyjnej części zabawy, były sobotnie wydarzenia. Już od rana rozgrywano otwarte zawody tenisa stołowego i piłkarskie o puchar Kapuścianej Pary Królewskiej. Miłośnicy wędkowania na zalewie w Tczycy również rywalizowali o to trofeum.

Od 16 godziny na stadionie „Spartaka” królowało disco-polo. Na scenie wystąpił laureat I Charsznickiego Przeglądu Disco-Polo. Była też zabawa taneczna z zespołem „DOXXX”. Gwiazdą wieczoru była grupa „Camasutra”.

Niedziela wypełniona była rozmaitymi wydarzeniami. Już od rana rolnicy odwiedzali poletka doświadczalne, na których odbywały się prezentacje i instruktarze firm nasiennych oraz pokazy nowinek technicznych. Na stadionie czekały z kolei: wystawy maszyn i urządzeń rolniczych, środków do produkcji rolnej, ekspozycje kolekcji kwiatów i warzyw, stoiska instruktażowe, jarmark różności, park rozrywki i park gastronomiczny. Już od południa występowała młodzież szkolna, podopieczni charsznickiego GOK-u. Bardzo dobrze zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Hejnał” z Chodowa.

Najważniejsza część obchodów dożynek kapuścianych rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w Kościele Matki Boskiej Różańcowej w Charsznicy. Po nabożeństwie korowód udał się na stadion sportowy LKS Spartak.

Tradycyjnie oficjalnego otwarcia dokonał wójt gminy Jan Żebrak: – Charsznica kapustą stoi. Wypowiadając nazwę „Charsznica”, wywołujemy za tym skojarzenie z kapustą. I odwrotnie… Kiedy mówimy „dobra kapusta”, to kojarzy się nam to z Charsznicą. I o to nam zasadniczo chodzi od pierwszych Charsznickich Dni Kapusty – aby wypromować to nasze zielone złoto – mówił gospodarz gminy. I faktycznie, to warzywo stało się znakiem rozpoznawczym i kołem zamachowym gminnej gospodarki.

Wójt zaznaczył, że kapusta w charsznickiej gminie jest nie tylko uprawiana, sadzona, zbierana, ale też jest ona przetwarzana. Na bazie rodzimej produkcji powstało w tym rejonie około 200 mniejszych bądź większych zakładów przetwórstwa kapusty, ogórków i innych warzyw. Dzięki temu sprzedawany jest nie tylko sam surowiec, ale też gotowy, przetworzony i zapakowany produkt, który trafia bezpośrednio na półki sklepowe. To pozwala osiągnąć lepsze zarobki. Tworzy się też spory rynek pracy. Jednak to nie wszystko. Wystarczy wspomnieć, iż w tej gminie zlokalizowane są duże zakłady pracy, takie jak m.in. producent kostki brukowej „Chyżbet”, Mleczarnia, odlewnia żeliwa i metali kolorowych, ubojnia z masarnią „Zet-Pol”.

Wójt powitał gości przybyłych na święto kapuściane. Wśród nich oprócz rodzimych i okolicznych samorządowców z powiatu miechowskiego, komendantów służb, dyrektorów i prezesów organizacji i zakładów pracy, znaleźli się m.in.: wicepremier, minister szkolnictwa wyższego i nauki – Jarosław Gowin, wicemarszałek Wojciech Kozak, poseł Bogusław Sonik. W późniejszym czasie dotarł również minister Andrzej Adamczyk.

– Jestem tu z wami co roku od wielu lat, bez względu na to, czy są wybory, czy ich nie ma, czy jestem posłem opozycji, czy ministrem. Jestem tu z szacunku do pracy i przedsiębiorczości wszystkich rolników i producentów rolnych – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Poseł Bogusław Sonik przywdziawszy kamizelkę będącą częścią stroju regionalnego, zachęcał przedstawicieli władzy na różnych szczeblach do pokazywania się w tychże strojach przy okazji różnych uroczystości, w tym dożynkowych. W ten sposób można podkreślić przywiązanie do tradycji. Parlamentarzysta wyraził radość, że charsznicka gmina potrafiła dobrze wykorzystać czas od 89 roku, aby zbudować swoją markę rozsławiając ją na całą Polskę i Europę.

Wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał, iż sukcesem dla regionu i całej polski jest fakt , że ma tak wspaniałych producentów jak w Charsznicy. Wspomniał, iż Sejmik Województwa stara się pomagać ziemiom północnym, dotychczas zaniedbanym, a mającym bardzo ciężko pracującą społeczność.

Ksiądz Ludwik Michalik zauważył, iż to wójt Jan Żebrak pierwsze Dni Kapusty zainaugurował 22 lata temu. On też po raz 22 otwierał to święto. Od początku towarzyszy mu w tym ksiądz Michalik. Zwracając się do rolników, kapłan mówił o ich ciężkiej, mozolnej pracy, którą obserwuje od początku bytności w tej gminie. – Rolnicy byli, są i będą obrońcami Ojczyzny i żywicielami Narodu – podkreślał.

Do zebranych przemówił również burmistrz zaprzyjaźnionej z Charsznicą węgierskiej gminy Forraskut – Imre Fodor. Dziękował za wieloletnią partnerską przyjaźń.

Kulminacją Charsznickich Dni Kapusty było pożegnanie z honorami odchodzącej kapuścianej pary królewskiej i koronacja nowych królów. Ustępujący władcy – Ewelina Małczyńska z Chodowa i Mariusz Rup z Tczycy przekazali insygnia władzy – Izabelli Kruszec ze Swojczan oraz Piotrowi Pietrzykowi z Charsznicy

Nowa królowa z wykształcenia jest informatykiem, a z zamiłowania rolnikiem. Aktywność i przedsiębiorczość ma w genach. Od 1998 roku wraz z mężem Tomaszem gospodaruje na 18 ha. Głównym kierunkiem upraw jest kapusta i marchew. Zajmują się także przechowalnictwem i przetwórstwem tych warzyw. Największą chlubą królowej są dzieci – Kasia, lat 18 (uczennica LO w Miechowie) i Karol, 12 lat (szóstoklasista w Swojczanach).

Nowy król z wykształcenia i zamiłowania jest technikiem handlowcem. Uzyskał także stopień technika rolnika. Wraz z żoną Małgorzatą gospodarują na 9 ha zakupionej ziemi i na 15 ha wydzierżawionej. Z tego na 10 ha uprawiane są zboża. Reszta przypada na białą kapustę do kiszenia.

Koronacji nowej pary dokonali: wicepremier Jarosław Gowin, poseł Bogusław Sonik i wicemarszałek Wojciech Kozak. Po zaprzysiężeniu pary królewskiej i skosztowaniu przez nią bigosu, którego w tym roku restauracja „Magillo” przygotowała dla wszystkich ponad 4 tony, przyszedł czas na część rozrywkową Dni Kapusty.

Ogromny szał wśród nastolatek, przeradzający się momentami w histerię, wywołał koncert Dawida Kwiatkowskiego. Mimo młodego wieku, artysta ma na swoim koncie spore osiągnięcia na polskim rynku muzycznym. Jego piosenki goszczą na antenach topowych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

W międzyczasie rozlosowano atrakcyjną nagrodę na dowolnie wybrany weekend, którą był do dyspozycji nowy, zatankowany Opel Astra. Fundatorem nagrody, którą wylosowała Mariola Czerwik, był krakowski autoryzowany dealer tej marki – „Euromarket”.

Tradycyjnie na zakończenie Charsznickich Dni Kapusty wystąpiła gwiazda. W tym roku był to zespół „Elektryczne Gitary”, którego liderem jest Kuba Sienkiewicz. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni i dyskoteka.

Krzysztof Capiga