Zdarzenia losowe mają to do siebie, że ciężko jest przewidzieć, kiedy akurat dotkną właśnie Ciebie. Dlatego bardzo ważne jest, byś odpowiednio przygotował się w zakresie, jakim możesz, na to, co ma nadejść. W tym artykule zajmiemy się ochroną nieruchomości, czyli ubezpieczeniem mieszkaniowym.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie mieszkania?

Najlepszym miejscem na tego typu zakupy bez wątpienia jest Internet. Wystarczy tylko, że skorzystasz z kalkulatorów, które na podstawie podanych przez Ciebie informacji, wyszukają najlepsze oferty ubezpieczeniowe dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Więcej szczegółów poznasz w tym poradniku: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenia nieruchomości dotyczą przede wszystkim mieszkań i domów, ale warto też wspomnieć, że można ubezpieczyć dom, który jest dopiero w budowie. Dodatkowo większość ubezpieczycieli nie widzi problemu w objęciu ochroną garaży, piwnic, domków letniskowych, a nawet nagrobków. Wszystko pod warunkiem, że wymienione elementy są przytwierdzone do podłoża.

Ubezpieczenie domu i mieszkania w większości przypadków jest dobrowolne. Jedynym wyjątkiem jest konieczność wykupienia polisy przy braniu kredytu hipotecznego. Obowiązkowo ochroną muszą być też objęte gospodarstwa rolne oraz wszystkie budynki, które do niego przynależą.

Od czego można ubezpieczyć nieruchomość?

Jeśli chodzi o podstawowy zakres ochrony, to obejmuje on przede wszystkim ściany, dach i fundamenty. Oprócz tego często polisa dotyczy również elementów stałych oraz zdarzeń losowych takie jak: pożar, zalanie, uderzenie samochodu, huragan, a nawet upadek samolotu. To, jak szeroki będzie pakiet Twojej ochrony, jest zależne od indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem.

Czy można rozszerzyć ubezpieczenie mieszkaniowe?

Tak, można to zrobić bez większego problemu. Rozszerzenie może polegać na objęciu ubezpieczeniem wyposażenia domu, a nawet zwierząt. Najpopularniejszymi pakietami dodatkowymi jest ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem, powodzi, przepięć, aktów wandalizmu, dewastacji oraz stłuczenia przedmiotów szklanych.

Na jaką kwotę należy ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Objęcie ochroną domu polega na indywidualnej i precyzyjnie ustalanej sumie ubezpieczenia (SU). Stanowi ona maksymalną wysokość odszkodowania przy szkodzie całkowitej. SU jest ustalana osobno dla murów, elementów stałych i ruchomości domowych.

Szczególnie ważne przy podawaniu wartości mieszkania jest odpowiednie oszacowanie. Jeżeli podasz zbyt niską wartość, to będziesz płacić niewielkie składki, ale i ewentualne odszkodowanie pozostawi wiele do życzenia. Z kolei przy zawyżonej kwocie, przepłacisz za ubezpieczenie.

Ile trwa umowa ubezpieczenia mieszkaniowego?

Standardowo polisa jest zawierana na 12 miesięcy, ale bardzo powszechne jest zjawisko, w którym ktoś ubezpiecza dom lub mieszkanie na 2,3 lata. Gdy polisa wygaśnie, możesz ją przedłużyć na takich samych warunkach lub wykupić inną ofertę, która jest dla Ciebie korzystniejsza.

Skąd czerpać informacje?

Internet jest źródłem wiedzy, ale nie zawsze informacje, które w nim znajdziesz, odzwierciedlają faktyczny stan danego zagadnienia. Właśnie dlatego powinieneś bardzo rozważnie dobierać sobie portale z informacjami. Jeśli zależy Ci na rzetelnym źródle o polisach ubezpieczeniowych, zajrzyj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/artykuly/0.html. Znajdziesz na niej szereg artykułów, dzięki którym zrozumiesz lepiej rynek ubezpieczeniowy w Polsce.