Historia spawania w pigułce: jak łączono metale kiedyś, a jak się to robi dziś?

0
73

Pierwsze wzmianki na temat łączenia materiałów metalowych dotyczą czasów prehistorycznych. Wielu badaczy twierdzi, że niedługo po odkryciu sztuki rozniecania ognia zaczęto łączyć ze sobą różne materiały, uprzednio je podgrzewając. Dziś spawanie jest już na tyle zaawansowane, że do jego przeprowadzania wykorzystuje się specjalistyczne przyrządy, dzięki którym branża produkcyjna rozwija się w bardzo dobrym tempie. Dowiedz się więcej o tym, jak na przestrzeni lat zmieniły się metody spawania.

Od zgrzewania metali nad ogniskiem, po spawanie gazowe i elektryczne

Już w prehistorii ludzie zorientowali się, że za sprawą zgrzewania ogniskowego, mogą otrzymać lepsze i trwalsze narzędzia. Swoją kontynuację proces ten miał w kuźniach, gdzie w starożytności przeprowadzali go kowale. Stosowane wówczas lutowanie znajdowało zastosowanie w produkcji broni i narzędzi. Nieco później, bo w średniowieczu, łączenie metali zaczęto wykorzystywać również do wytwarzania biżuterii.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak w XIX wieku, kiedy wynaleziono nowe, precyzyjne metody spawania: gazowe, termiczne i elektryczne. Szczególnie istotne było odkrycie zjawiska łuku elektrycznego, które zaowocowało opatentowaniem spawania łukowego (w Polsce zaczęło ono być stosowane po I wojnie światowej). Spawanie łukiem elektrycznym stało się innowacyjną technologią łączenia metali, stosowaną w wielu zakładach przemysłowych. Możliwości, jakie dawało ówczesne spawalnictwo, zaczęto wykorzystywać na szeroką skalę: wytwarzano konstrukcje stalowe, bez których dziś nie wyobrażamy sobie świata (budynki, dźwigi, wagony, statki to tylko przykłady rozwiązań, związanych z wynalezieniem nowych technologii łączenia metali).

Robotyzacja procesów spawalniczych, czyli najnowsze urządzenia spawalnicze

Obecnie przemysł spawalniczy jest niezwykle zaawansowany. Coraz więcej zakładów przemysłowych pracuje z wykorzystaniem innowacyjnych sprzętów, które zmniejszają udział człowieka. Nowoczesne urządzenie spawalnicze jest w stanie zastąpić pracowników na wielu etapach produkcji, a tym samym zminimalizować ryzyko, związane z pracą w niebezpiecznych warunkach. Jednocześnie to wysoce wydajne oprzyrządowanie, przy pomocy którego wytwarza się całe linie technologiczne.

Spawalnictwo rośnie w siłę, a rozwiązania dostarczane za jego sprawą są wytrzymałe, funkcjonalne i co więcej, zachowują powtarzalność w zakresie wyglądu oraz jakości. Chcąc przekonać się, jak wygląda i działa nowoczesne oprzyrządowanie spawalnicze, warto zajrzeć na stronę Przedsiębiorstwa HAK, które od 1989 r. dostarcza rozwiązania techniczne w tym zakresie. Urządzenia spawalnicze stacjonarne i z funkcją zmiany pozycji są najlepszym dowodem na to, jak dobrze rozwija się spawalnictwo w Polsce. Można też przypuszczać, że wciąż będą opracowywane nowe sprzęty i zrobotyzowane stanowiska spawalnicze, które zapewnią jeszcze wyższą jakość spoiny, a także pozwolą w pełni zautomatyzować proces produkcji.