W gołczańskiej bibliotece czytali Balladynę

0
94

Po raz kolejny biblioteka w Gołczy włączyła się do akcji Narodowe Czytanie 2020. W tym roku lekturą 9 edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W ramach narodowego Czytanie 2020 biblioteka zorganizowała wystawę „Lektury dziewięciu edycji Narodowego Czytania” oraz konkurs na Facebooku, w którym można było wygrać  „Balladynę” Juliusz Słowackiego.

Drodzy czytelnicy !!!
Pierwsze 10 osób, które polubią nasz post i w komentarzu napiszą tytuł książki,
w której dochodzi do tragedii rodzinnej z powodu zazdrości i żądzy władzy, otrzymają „Balladynę” Juliusza Słowackiego oraz pamiątkowy button. Zapraszamy do udziału – zachęca bibliotekarz Agnieszka Janus.