55. raz „Kadrówka” zawitała na Miechowszczyznę

0
427

Choć inaczej niż dotychczas, mimo ograniczeń związanych z pandemią, 55. raz (40 po II wojnie światowej) uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej ponownie zawitali do Miechowa. 7 sierpnia w uroczystości na Rynku w asyście Orkiestry Dętej „Sygnał” wzięli udział kawalerzyści, dowództwo marszu, samorządowcy, komendanci powiatowi służb, harcerze oraz mieszkańcy.

Komentując te niecodzienne okoliczności, którym towarzyszyła tegoroczna edycja Marszu, jego komendant Dionizy Krawczyński przypomniał, że 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów również wyruszyła garstka osób, by budzić Polaków do niepodległości.

Witając uczestników „Kadrówki”, wicestarosta Powiatu Miechowskiego Paweł Osikowski wyraził dla nich podziw, że w tak trudnym czasie podjęli trud w kultywowaniu i propagowaniu naszego dziedzictwa historycznego, którego świadkiem była również ziemia miechowska.

Burmistrz Dariusz Marczewski zdradził przy tej okazji, iż z inicjatywy Bronisława Nowaka niebawem miechowski Rynek ozdobi Kasztanka Piłsudskiego, a w zasadzie jej miniatura autorstwa krakowskiego artysty Władysława Dudka.

To za sprawą słynnej Kasztanki, miechowski punkt na szlaku Marszu I Kompanii Kadrowej poświęcony jest kawalerii. W związku z tym Medalami 100-lecia 27. Pułku Ułanów zostali odznaczeni Anna Wegner, Leszek Marcinkiewicz i Adrian Natora. Medale wręczył Maciej Downar-Zapolski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, syn rotmistrza Zdzisława Nurkiewcza, dowódcy 27.Pułku Ułanów. To Zdzisław Nurkiewcz jako pierwszy otrzymał Medal 100-lecia i jako jedyny dostał go pośmiertnie.