„Ze św. Janem Pawłem II w Jerozolimie” – sympozjum w Miechowie

0
1165

 

W środę, 15 lipca 2020 r., w parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie (w diecezji kieleckiej) w Małopolsce, zwanym „Polską Jerozolimą”, odbędzie się sympozjum popularnonaukowe, pt.: „Ze św. Janem Pawłem II w Jerozolimie”, zorganizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zaproszeni prelegenci z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Pracowni Historii Relacji Chrześcijańsko-Żydowskich Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opowiedzą o nieznanych dotąd wydarzeniach z życia polskiego papieża, który w grudniu 1963 r. wybrał się po raz pierwszy do Ziemi Świętej i Jerozolimy, podzielonej wówczas na dwa państwa: Izrael i Jordanię. Był to jego pierwszy w życiu wyjazd poza granice Europy. Odbędzie się również pokaz unikalnych i niepublikowanych fotografii z tej pielgrzymki. Sympozjum będzie również okazją do ostatecznego rozwikłania zagadki związanej z „tajemniczą” pielgrzymką Karola Wojtyły do Izraela w listopadzie 1964 r., o której lakonicznie wspominają niektórzy jego biografowie. Przedstawiciele Komitetu Naukowego ds. Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II zaprezentują nigdy niepodejmowany dotąd temat: „Ziemia Święta w myśli i twórczości literackiej Karola Wojtyły”. Miechowskie sympozjum będzie również okazją do poznania ciekawych i nieznanych szerzej informacji związanych z pobytem papieża Jana Pawła II w Jerozolimie, podczas jego niezapomnianej pielgrzymki w Roku Jubileuszowym 2000. Sympozjum zakończy się Mszą Św., sprawowaną w bazylice miechowskiej pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Kalety, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. W tym wydarzeniu wezmą również udział członkowie kanonicy Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej i członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Zwierzchnictwie w Polsce – międzynarodowego stowarzyszenia z siedzibą w Rzymie, którego Zwierzchnictwo w Polsce ma swoją siedzibę w Miechowie. Sympozjum jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Czas: 15 lipca 2020 r., godz. 10.00

Miejsce: sala konferencyjna w budynku parafialnym przy ul. Warszawskiej nr 1 A w Miechowie

Organizator: parafia rzymskokatolicka pw. Grobu Bożego w Miechowie (ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie, prepozyt Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej)

Patronat medialny: TVP3 Kraków

Kontakt dla mediów: Stanisław Osmenda, tel. 502 333 223, e-mail: miechovia@gmail.com

http://www.parafiamiechow.pl

PROGRAM SYMPOZJUM W MIECHOWIE

godz. 10.00 (w budynku poklasztornym bożogrobców, plac Tadeusza Kościuszki nr 4 w Miechowie):

  • Pierwsza pielgrzymka Karola Wojtyły do Ziemi Świętej z nawiedzeniem Grobu Bożego w Jerozolimie (5-15 grudnia 1963 r.)” (wraz z pokazem unikalnych i niepublikowanych fotografii z tej pielgrzymki), o. Nikodem Gdyk OFM (Kraków), Wicekomisarz Ziemi Świętej w Polsce (Komisariat Ziemi Świętej w Polsce z siedzibą w Krakowie) i przewodnik pielgrzymek do Ziemi Świętej, Kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie,
  • Podróż do Jerozolimy czasów Chrystusa” (projekcja filmu z interaktywnej wystawy multimedialnej, pt.: „Śladami Jezusa”, zainaugurowanej 29 marca 2019 r. w Warszawie), Krzysztof Noworyta (Warszawa), teatrolog, podróżnik, autor filmów i wystaw, pomysłodawca i współproducent tej wystawy,
  • Ziemia Święta w myśli i twórczości literackiej Karola Wojtyły”, dr Marta Burghardt i dr Stanisław Dziedzic (Kraków), Komitet Naukowy ds. Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie,
  • Jan Paweł II w Jerozolimie w Roku Jubileuszowym 2000”, prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk (Kraków), kierownik Pracowni Historii Relacji Chrześcijańsko-Żydowskich Instytutu Religioznawstwa Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Honorowy patronat nad sympozjum objęli krakowscy członkowie tzw. Rodzinki” – „Środowiska” (1949-1978), grupy duszpasterskiej skupionej wokół „Wujka” – Karola Wojtyły – przyjaciół i wychowanków św. Jana Pawła II: dr. inż. Stanisław Abrahamowicz, prof. dr. hab. Teresa Malecka, prof. dr. hab. Bożena Turowska i prof. dr hab. Gabriel Turowski.

godz. 12.30 w bazylice miechowskiej: nabożeństwo „Godzinki o Bożym Grobie”

(nabożeństwo powstałe w XVIII w. w zakonie miechowskich bożogrobców, autorstwa generała zakonu ks. Jakuba Pawła Radlińskiego).

godz. 13.00 – w bazylice miechowskiej: uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Kalety, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

Parafia pw. Grobu Bożego w Miechowie jest jedyną parafią w Polsce, która co roku, dokładnie 15 lipca, obchodzi uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła własnego w Miechowie (1802 r.), podczas której są celebrowane i wspominane historyczne rocznice wydarzeń związanych również z Ziemią Świętą przypadające w tym samym dniu: rocznica zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców na czele z Obrońcą Grobu Bożego Gotfrydem z Bouillon (15 lipca 1099 r.) i rocznica poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie – bazyliki „Anastásis” (15 lipca 1149 r.). Miechów, który ze swoim sanktuarium Grobu Bożego jest zwany „Polską Jerozolimą” co roku łączy się duchowo z bazyliką Grobu Bożego w Jerozolimie, w której również 15 lipca jest obchodzona uroczyście rocznica poświęcenia tej świątyni, która miała miejsce w 1149 r., dokładnie 50 lat od wyzwolenia tego miasta przez krzyżowców z rąk muzułmanów. 15 lipca 2020 r. franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, współgospodarze wraz z prawosławnymi i ormianami, jerozolimskiej bazyliki Grobu Bożego będą, w godz. od 7.30 do 9.00 (zgodnie z porą dnia ustaloną przez sułtana w XIX w. i obowiązującą nadal w tzw. status quo) będą celebrować uroczystości związane z rocznicą poświęcenia tej najważniejszej świątyni chrześcijańskiej na świecie.

W tym roku, ustanowionym w Polsce przez Sejm i Senat Rokiem Świętego Jana Pawła II, z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka , w ramach obchodów tej rocznicy, parafia miechowska organizuje sympozjum popularnonaukowe, pt.: „Ze św. Janem Pawłem II w Jerozolimie”, którego celem jest również wspólne duchowe pielgrzymowanie wraz ze św. Janem Pawłem II do Ziemi Świętej – do Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którego jedna z najstarszych replik znajduje się w bazylice miechowskiej.

Uroczystości obchodzonej 15 lipca 2020 r. w Miechowie towarzyszyć będą słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas homilii, wygłoszonej 26 marca 2000 r., podczas Eucharystii celebrowanej w bazylice Grobu Bożego Jerozolimie: „Tutaj, w bazylice Grobu Świętego, klękam przed miejscem, gdzie Go pochowano: «Oto miejsce, gdzie Go złożyli» (Mk 16, 6). Grób jest pusty. Jest niemym świadkiem centralnego wydarzenia w ludzkich dziejach: zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Boży Grób w Miechowie znajduje się w gotycko-renesansowej kaplicy usytuowanej w dawnym wirydarzu klasztornym, przylegającym do bazyliki. Kaplica została wzniesiona na planie kwadratu w pierwszej ćwierci XVI w. i ukończona przed rokiem 1538 r. miechowski Grób Pański jest XVI-wieczną repliką grobu jerozolimskiego. Ma konstrukcję kamienno-drewnianą, wykonaną z ciosów kamiennych pokrytych plastyczną dekoracją. W przedniej części po lewej stronie znajduje się niskie wejście do komory grobowej. Kwadratowe wnętrze komory przykryte jest polichromowanym sklepieniem, wzdłuż prawej ściany stoi kamienny zdobiony sarkofag. Obok grobu znajduje się kamienny ołtarz z kamieniem jerozolimskim z czasów wypraw krzyżowych. Górna część grobu jest drewniana, wykonana w stylu barokowym w II połowie XVIII w. W okresie kiedy muzułmanie zabronili pielgrzymom nawiedzać Boży Grób w Jerozolimie, jego miechowska kopia stała się celem pielgrzymek całej średniowiecznej Europy.

Zbudowali go zakonnicy z Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Ordo Canonicorum Regularium Custodum Sacrosancti Sepulchri Domini Hierosolymitani), których członków zwano na ziemiach polskich bożogrobcami lub miechowitami. Bożogrobcy wywodzą się z Jerozolimy i swoimi korzeniami sięgają roku 1099, kiedy ukształtowała się kapituła duchownych i świeckich przy bazylice Grobu Pańskiego. Za formalny początek powstania zakonu przyjmuje się rok 1114, kiedy ówczesny patriarcha jerozolimski nadał mu regułę. Głównym zadaniem zakonników była straż przy grobie Chrystusa oraz opieka nad pielgrzymami.

Do Miechowa sprowadził bożogrobców wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf, powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy. Tak zaczęła się historia polskich bożogrobców. To im zawdzięczamy powstanie w Polsce kopii jerozolimskiego Grobu Chrystusa i tradycję budowania tych grobów w naszych kościołach w Wielki Piątek. Od 1374 r. do kasaty w 1819 r. w Miechowie znajdowała się prepozytura generalna zakonu. Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały dla rosnącej liczby odwiedzających go wiernych. W latach 1235 – 1293 podjęto budowę nowego romańskiego kościoła, poświęconego przez bp. Prokopa. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Obecny kościół parafialny jest trzynawową, trójprzęsłową bazyliką gotycką z XIV-XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII w. Wieżę zakończono charakterystycznym hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój. 15 lipca 1802 r. – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 r. – bp Tomasz Nowina Nowiński, generał – przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię. Ta rocznica jest obchodzona po dziś dzień. Po kasacie parafia była prowadzona przez byłych zakonników aż do 1852 r. W 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II. W 1997 r. biskup kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką. Kościół znajduje się na szlaku kulturowym „Małopolski Szlak Bożogrobców”. Od 2010 r. w Miechowie znajduje się siedziba Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest to stowarzyszenie duchownych i świeckich, reaktywowane przez papieża w 1847 r., nie związanych ślubami zakonnymi. Stolica Apostolska uznaje ten zakon oficjalnie, jako zakon rycerski Kościoła katolickiego i otacza swoją opieką: od 1949 r. posiada kanoniczną osobowość prawną, a od 1996 r. – państwową osobowość prawną Państwa Miasta Watykan, nadaną przez papieża Jana Pawła II w dniu 1 lutego 1996 r. Zakon liczy ok. 30.000 członków, zorganizowanych w 65 strukturach lokalnych, zwanych zwierzchnictwami, i działa w ponad 32 państwach a jego celem jest troska o chrześcijan zamieszkałych w Izraelu, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Polskie Zwierzchnictwo tej organizacji istnieje od 8 grudnia 1995 r. Na północnym wschodzie do bazyliki przylega dom prepozytów generalnych tzw. zamek z 2 połowy XVIII w. W odrestaurowanym domu generała mieści się obecnie siedziba Muzeum Ziemi Miechowskiej (od 2012 r.). W parafii corocznie obchodzone jest święto Bożego Grobu (III Niedziela Wielkanocna) oraz odbywają się cykliczne wydarzenia związane z Ziemią Świętą i dziedzictwem bożogrobców. Droga Krzyżowa jest odprawiana w każdy piątek, przez cały rok; szczególny wymiar mają obchody Wielkiego Piątku i liturgii Męki Pańskiej.