Do Miechowa dotarły autobusy elektryczne. Rozkład i ceny biletów

0
1293

Zamówienie dla Gminy Miechów, zrealizowane zostało przez firmę Solaris Bus&Coach i jest elementem dużego unijnego projektu pn. „Niskoemisyjny system transportu miejskiego dla Miechowa”. Powyższy projekt jest jednym z wielu ekologicznych przedsięwzięć realizowanych w Gminie Miechów, a związanych z ograniczeniem niskiej emisji oraz organizacją transportu.

Przypomnijmy, że na zakup autobusów wraz z infrastrukturą techniczną samorząd gminny pozyskał 2,8 mln zł dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Autobusy elektryczne wykorzystywane będą do prowadzenia przewozów w ramach transportu publicznego na terenie miasta Miechowa, a przede wszystkim będą służyły jako linia dowozowa do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (dworca PKP).

Miechowskie „elektryki” to fabrycznie nowe autobusy (klasa I) o długości całkowitej, mieszczącej się w przedziale 8-10 m. Pojazdy Solaris typu Urbino 8,9 LE electric – niskopodłogowe, z napędem elektrycznym, wyposażone są w: system ładowania plug-in umożliwiający równoczesne ładowanie dwóch autobusów, klimatyzację, monitoring, ładowarki USB, elektroniczny system wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej i biletomaty.

Nowy tabor stacjonuje przy ul. Racławickiej w Miechowie (przy siedzibie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.), gdzie powstanie zaplecze serwisowe dla autobusów.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, w pierwszy kurs po Miechowie autobusy wyruszą w czasie wakacji. Obecnie trwają odbiory techniczne pojazdów, a przed wprowadzeniem ich do obsługi codziennych tras, pojazdy odbędą jazdy testowe.

Autobusy elektryczne kursujące w kierunku dworca PKP obsługiwać będą dwie trasy, których pierwszy przystanek zlokalizowany będzie przy ZWiK w Miechowie.
W zakresie trasy I zaplanowano przystanki przy ZWiK, i kolejno: ul. Racławickiej Szpitalnej, Pęckowskiego, Piłsudskiego, Słowackiego, 106 Dywizji, St. Daneckiej, Sienkiewicza, Miechów PKP.
Trasa II obejmie przystanki przy ZWiK oraz ulice: Racławicka, Topolowa, Kamienna, Szewska, Traugutta, Konopnickiej, Rynek, Sienkiewicza, Miechów PKP.

Nie jest wykluczone, że pierwotnie przyjęty plan trasy zostanie zmodyfikowany. Po jego wdrożeniu, przeprowadzona zostanie wśród mieszkańców analiza zachowań komunikacyjnych odnośnie obsługiwanych tras.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej (14 maja) radni przyjęli Uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej realizowanej na obszarze Miasta Miechów. Stosowanie do zapisów uchwały, bilet miejski jednoprzejazdowy (normalny) dla jednej osoby kosztował będzie 1 zł, zaś ulgowy 0,50 zł.

Będą też imienne bilety okresowe 30 dniowe na wszystkie linie w cenie 30,00 zł (normalny), 15,00 zł (ulgowy) oraz 90 dniowe na wszystkie linie w cenie 80,00 i 40,00 zł. W projekcie uchwały ustalono również ceny za bilety zintegrowane obowiązujące wraz z biletem kolejowym.