Międzypokoleniowe czytanie Pana Tadeusza w Kalinie Wielkiej

0
1004

Piątkowy wieczór 6 marca 2020 r. Jacek Kobyłka, starosta powiatu miechowskiego, Agnieszka Kućmierz, wicewójt gminy Słaboszów, mieszkańcy i czytelnicy Biblioteki Publicznej w Słaboszowie z filią w Kalinie Wielkiej spędzili wsłuchując się w obszerne fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Ta inicjatywa, której pomysłodawcą jest Eugeniusz Rodak, skupiła wokół siebie wiele pokoleń. Trzynastozgłoskowca czytali zarówno najstarsi, średni wiekiem oraz najmłodsi. Poszczególne fragmenty przeplatane były słownymi wprowadzeniami Pana Eugeniusza, a towarzyszyła im w tle odpowiednio dobrana muzyka.

– Pomysł czytania w bibliotece „Pana Tadeusza” podobał mi się od zarania, choć miałam obawy, że się ziści i będzie mieć swój finał, bo nie wszystkim powrót do szkolnej ławy przypadł do gustu. Ale znaleźli się odważni i dopięli swego – wspomniała dyr. książnicy Wioletta Sakwa wyrażając swą wdzięczność bohaterom wieczoru. Jak mówiła, jest to tym bardziej cenne, bowiem młodzież spędziła swój wolny czas inaczej niż zwykle.

Starosta Jacek Kobyłka stwierdził, że ten wieczór przywołał jego wspomnienia z lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to sam w klasie ósmej, a potem w średniej szkole, przerabiał „Pana Tadeusza”. Był pod niezwykłym wrażeniem inicjatywy, a zwłaszcza jej wykonania. – Cieszę się, że na mapie powiatu miechowskiego pojawia się kolejne miejsce, gdzie ludzie zajmują się literaturą piękną, co jest trudne w dzisiejszych czasach – podkreślał. Do podziękowań i gratulacji dołączyła wicewójt Agnieszka Kućmierz.

Krzysztof Capiga