Pracownicy sądów walczą o godziwe płace, w Miechowie również

0
2192

Protesty pracowników wymiaru sprawiedliwości wybuchły spontanicznie z pominięcie funkcjonujących w sądownictwie związków zawodowych. Był to przejaw przelania czary goryczy w permanentnym pomijaniu we wzroście wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości (protokolantów, sekretarzy, asystentów sędziów, a także kuratorów zawodowych). U uwagi na ustawy zakaz strajków pracowników wymiaru sprawiedliwości, kolejne ekipy rządowe ignorowany słuszne postulaty szeroko pojętej grupy pracowników wymiary sprawiedliwości. Dodatkowo dochodziło do skrajnych dysproporcji w rozdziale iluzorycznych podwyżek co słusznie zauważyła KRS w stanowisku z dnia 11 stycznia 2019 r. w kwestii realizacji budżetu sądów powszechnych na 2019 r. Krajowa Rada Sadownicza w całej rozciągłości popiera postulaty podwyżek dla urzędników sądowych oraz innych grup zawodowych sądów powszechnych (zobacz)

Z uwagi na minimalny wzrost wynagrodzeń oraz sukcesywny wzrost minimalnego wynagrodzenia zaciera się zróżnicowanie wynagrodzeń poszczególnych pracowników z uwagi na staż pracy , stopnie awansowe. Występuje duża rotacja kadr na które dodatkowo nakłada się niedoetatyzowanie poszczególnych wydziałów. Duże zastrzeżenia budzi także przestrzeganie przepisów Kodeksu Pracy w zakresie godzin nadliczbowych, prawa do urlopów, przekraczania pensum tygodniowego lub miesięcznego czasu pracy.

Do spontanicznego protestu pracowników wymiaru sprawiedliwości przyłączyły się związki zawodowe działające w sądach.

Zaowocowało ono porozumieniem tych związków w dniu 17 stycznia 2019 roku

Podstawowymi postulatami porozumienia o współpracy związków zawodowych wymiaru sprawiedliwości – Sądów Powszechnych, Sądów Administracyjnych i prokuratury są:

– powiększenie w br. środków przewidzianych na podwyżki do 1000 zł na każdy etat
– udzielenia gwarancji finansowych w konkretnie wskazanej wysokości na rozwiązania systemowe które pozwolą na sprawiedliwe kształtowanie wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości w przyszłości

Sądy które biorą udział w akcji protestacyjnej polegającej na codziennych pikietach przed budynkami sądów o godzinie 12.00 w ramach przysługującej 15 minutowej przerwy śniadaniowej.

  • SR dla Krakowa Krowodrzy w Krakowie
  • SR dla Krakowa Podgórza w Krakowie
  • SR dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie
  • SR dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie
  • SR w Miechowie, SR Sucha Beskidzka
  • Sąd Okręgowy w Krakowie

Gdynia, Łódź, Olsztyn, Rzeszów, Wrocław SO i SA, Lwówek Śląski, Grodzisk Wielkopolski, Słupsk, Lubań, Rzeszów, Radom

Kolejne sądy dołączyły :

Zielona Góra, SR Nowe Miasto i Wilga, Krosno

Aktualnie w części sądów związki zawodowe w imieniu pracowników weszły w spór zbiorowy.

Terminy na które oczekujemy:
25 stycznia – jest zaplanowane spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości ze związkami zawodowymi
– opracowywane są ogólne założenia do projektu ustawy o pracownikach sądów i prokuratury
– będą odbywały się rozmowy dot. sytuacji związanej z ewentualnym podniesieniem naszych wynagrodzeń
28 stycznia spotkanie pracowników sądów z przedstawicielami naszych związków zawodowych w Budynku Sądu Okręgowego w Krakowie – cel otrzymanie rzetelnych informacji o przebiegu negocjacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.