Mimo wszystkich wielkich możliwości, jakimi dysponują współczesne smartfony, każdy z nich stanie się niemal bezużyteczny, jeśli straci łączność ze światem, a więc najbardziej podstawowe funkcje, jakie miały i stare telefony sprzed kilkunastu lat. Może się tak stać z szeregu przyczyn. Niekoniecznie musi to być usterka samego urządzenia. Bywa, że powodem jest karta SIM. Zanim udamy się do salonu operatora lub serwisu, możemy postarać się upewnić, że to właśnie jej dotyczy problem.

Kilka prostych czynności niewymagających żadnych umiejętności

Żadne współczesne urządzenie tego rodzaju nie działa dzięki samej swojej fizycznej konstrukcji, niczym układ mechaniczny – potrzebne jest oprogramowanie, w którym, jak w każdym innym, mogą niespodziewanie zdarzyć się najróżniejsze błędy. Dlatego pierwszym krokiem w takiej sytuacji będzie oczywista czynność wyłączenia i włączenia telefonu. Rozwiązuje ona zdecydowaną większość problemów tego typu. Jeśli ponownie uruchomienie jednak nie przyniosło rezultatu, pozostaje nam dalej szukać rozwiązania. Mogło się zdarzyć, że przyczyną uniemożliwiającą karcie spełniania swojej roli są jakieś zanieczyszczenia. Używając sprężonego powietrza możemy przedmuchać jej slot aby mieć pewność, że nie znajduje się w nim nic niepożądanego. Delikatnie przeczyścić można również styki karty. Do tego celu świetnie nadają się dostępne w aptekach gotowe gaziki nasączone alkoholem. Jeżeli i po tych czynnościach problem nie ustąpił, warto zorientować się, czy w okolicy nie są prowadzone żadne prace konserwacyjne na infrastrukturze naszego operatora, a także, czy telefon ma włączony krajowy roaming, pozwalający takie problemy obchodzić.

Bywa, że problem jest poważniejszy i sami mu nie podołamy

Jeżeli nadal nie udało się zlikwidować problemu, pozostaje zdecydować się na bardziej radykalne działanie w postaci przywrócenia systemu do ustawień fabrycznych, co należy zrobić korzystając z odpowiedniej opcji w ustawieniach telefonu. W każdym wyposażonym w Androida wygląda to tak samo. Przed tą czynnością należy wykonać zapasowe kopie wszystkich istotnych dla nas danych. Urządzenie zostanie bowiem całkowicie wyczyszczone, począwszy od danych logowania poprzez ustawienia systemowe, aplikacje po muzykę, dokumenty i inne.

Zanim to zrobimy, możemy jeszcze sprawdzić czy inna karta (np. z innego telefonu, jeśli nim dysponujemy) będzie działać. Jeśli wygląda na to, że to jej dotyczy problem, trzeba będzie udać się do operatora po duplikat. Jeśli na naszym urządzeniu nie działa jednak żadna, ani nowa, ani inna karta, jedynym ratunkiem pozostanie dobry serwis telefonów, taki jak np. warszawski MedicPhone. Doświadczony fachowiec bez większego trudu ustali przyczynę naszych problemów i będzie w stanie nam powiedzieć, czy naprawa jest w danym przypadku opłacalna.