Ryzyko – podstawa odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego

0
1352

Spowodowanie wypadku drogowego pociąga za sobą niezwykle poważne skutki. Nierzadko przybierają one postać nie tylko szkody majątkowej, ale również i osobowej. Wiele zależy tutaj bowiem od charakterystyki danego zdarzenia. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o odpowiedzialność odszkodowawczą. W jaki sposób ta kwestia została uregulowana w prawie?

Zasada ryzyka – co to takiego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, odpowiedzialność odszkodowawcza posiadacza pojazdu mechanicznego opiera się na tak zwanej zasadzie ryzyka. Podstawę prawną takiego rozwiązania stanowi artykuł 436 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu, kierowca samochodu lub motocykla odpowiada za szkody wyrządzone przez ruch swojego pojazdu. W tym kontekście należy również wskazać na tak zwane podstawy egzoneracyjne. Są to okoliczności przewidziane w Kodeksie cywilnym, które wyłączają odpowiedzialność posiadacza pojazdu. Należą do nich siła wyższa, wyłączna wina poszkodowanego oraz wyłączna wina osoby trzeciej.

O wszystkim decyduje sąd

Niezależnie od tego w jaki sposób zakwalifikowane zostanie dane zdarzenie przez ubezpieczyciela, jeżeli trafi ona do sądu, wówczas to właśnie on dokona ostatecznej wykładni przedstawionych faktów. Nierzadko jest tak, że sądy korzystają z pomocy biegłych, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zawodowemu potrafią nie tylko odtworzyć przebieg zdarzenia, ale również zbadać wszystkie jego parametry. Wszystko to stanowi kompleksowy obraz okoliczności, w których doszło do wyrządzenia szkody i jest podstawą do wydania orzeczenia w danej sprawie. Co ważne, jeżeli poszkodowany jest niezadowolony z rozstrzygnięcia sądu, przysługuje mu prawo do złożenia apelacji od wyroku.

Komentarz eksperta

Przytoczone powyżej regulacje prawne wydają się być skomplikowane. To prawda, bowiem niekiedy naprawdę bardzo trudno jest przypisać wyłączną winę poszkodowanego albo osoby trzeciej. Zdaniem specjalisty z AIF Kancelaria, Z faktu, iż sprawy dotyczące odszkodowań są nierzadko skomplikowane wynika, że warto powierzyć ich prowadzenie specjalistom. Doświadczeni prawnicy nie tylko znają przepisy odnoszące się do kwestii odpowiedzialności odszkodowawczej, ale również normy o charakterze proceduralnym. Jest to szczególnie istotne, jeżeli dana sprawa trafi na drogę sądową. W takim wypadku wsparcie ze strony prawnika będzie szczególnie cenne w dochodzeniu odszkodowania. Co ważne, pomoc ta wcale nie jest tak droga jak mogłoby się to wydawać. Kancelarie pobierają bowiem wynagrodzenie prowizyjne, które jest uzależnione od kwoty świadczenia jakie ostatecznie uda się uzyskać poszkodowanemu.

Podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej posiadacza pojazdu mechanicznego jest zasada ryzyka. Zgodnie z jej założeniami, kierowca odpowiada za szkody powstałe w wyniku ruchu jego pojazdu. Jednakże istnieją również okoliczności, które wyłączają tę odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać poruszając się po drogach.