Podpisanie umowy na usuwanie azbestu z gminy Kozłów
Podpisanie umowy na usuwanie azbestu z gminy Kozłów

W ciągu niecałych dwóch lat w gminie Kozłów uda się zlikwidować szkodliwy azbest z blisko 2 tys. budynków. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 4,2 mln zł. W środę 11 kwietnia 2018 r. umowę na unijne wsparcie podpisali w Gminnej Bibliotece Publicznej – wicemarszałek Wojciech Kozak i wójt gminy Jan Zbigniew Basa. Koszt całego projektu to blisko 5 mln zł.

Wicemarszałek zaznaczył w Kozłowie, iż małopolskie władze wojewódzkie przykładają ogromną wagę do profilaktyki zdrowotnej. Jak podkreślał, troska o zdrowie mieszkańców to nie tylko inwestycje w szpitalach, ale przede wszystkim praca nad tym, żeby mogli oni żyć w miejscu, które im nie szkodzi. – Cieszę się, że w ciągu najbliższych dwóch lat uda się w gminie Kozłów usunąć ponad 3 tony rakotwórczego eternitu – podkreślał wicemarszałek.

Gospodarz kozłowskiej gminy przy tej okazji wspominał o inwestycjach prospołecznych, które udaje się realizować przy wydatnym wsparciu funduszy zewnętrznych. Dziękował Wojciechowi Kozakowi i całemu Zarządowi Sejmiku za to, iż gmina Kozłów, która wydawać by się mogło jest peryferyjna, nie jest pomijana przy rozdawaniu funduszy. Jako przykład podał nie tylko usuwanie azbestu, ale też dokończenie budowy szkoły w ramach rewitalizacji oraz mającą się ku końcowi budowę Sali gimnastycznej. Te zadania, jak mówił wójt, pozwolą na przedstawienie godnej oferty edukacyjnej dzieci i młodzieży, co z kolei w perspektywie ma ograniczyć migrację do szkół w sąsiednich gminach, poprzez którą z gminy ucieka subwencja oświatowa.

Kozłowski samorząd nie zapomina o osobach starszych i potrzebujących. Dlatego też na bazie szkoły podstawowej w Kępiu został utworzony Środowiskowy Dom Samopomocy.

Wójt gminy Kozłów wspomniał również o innych przedsięwzięciach inwestycyjnych realizowanych w najbliższym czasie. Już niebawem ruszy budowa nowego ośrodka zdrowia. Strategicznym i równie ważnym zadaniem będzie przebudowa stacji kolejowej wraz z utworzeniem podziemnego przejścia dla pieszych. PKP przygotowuje dokumentację na tą inwestycję.

Jak wyglądają postępy prac przy budowie Sali gimnastycznej, oceńcie sami. Obiekt formalnie ma być oddany do użytku do 15 czerwca 2018 r.

Krzysztof Capiga