Środowiskowy Dom Sapomopocy w Kępiu uroczyście otwarty

0
3431
Przecięcie wstęgi oficjalnie zainaugurowało działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępiu
Przecięcie wstęgi oficjalnie zainaugurowało działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępiu

W obecności wojewody małopolski Piotra Ćwika, dyr. Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacka Kowalczyka i władz kozłowskiego samorządu na czele z wójtem Janem Zbigniewem Basą i przewodniczącą Rady Gminy Teresą Florek, w piątek 12 stycznia 2018 roku oficjalnie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy w Kępiu.

Przybyłych gości powitał kierownik placówki – Wojciech Pengiel, który wraz ze Stowarzyszeniem „Blask Nadziei” w Zagorzycach i władzami gminy, usilnie zabiegał o jej utworzenie.

Jan Zbigniew Basa wspomniał, iż po tym jak zasiadł na fotelu wójta, postanowił swą pracę rozpocząć od fundamentów, czyli od człowieka, któremu trzeba zaufać, dać szansę, dostrzegając przy tym wszystkie grupy społeczne i pokolenia, od najmłodszych do najstarszych. Dlatego stawia zarówno na dzieci, czego obrazem jest choćby powstająca sala gimnastyczna, ale też na osoby schorowane w podeszłym wieku, dla których właśnie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy w budynku po byłej szkole w Kępiu. Wójt dziękował władzom wojewódzkim, a także tym centralnym, które według niego w końcu widzą potrzeby najmniejszych samorządów.

Również przewodnicząca Teresa Florek w imieniu swoim i Rady Gminy złożyła wyrazy wdzięczności wszystkim, dzięki którym ona powstała. Jej zdaniem ten dom przywraca radość i lepszą jakość życia osobom w nim przebywającym.

Na pamiątkę uroczystego otwarcia, gospodarz kozłowskiej gminy za pośrednictwem kierownika ŚDS Wojciecha Pengiela, wręczył mieszkańcom Domu obraz św. Jana Pawła II, zegar, by przypominał iż upływający czas płynie tylko w dobrym kierunku oraz książkę kucharską, by towarzyszyła codziennym popisom kulinarnym pensjonariuszy.

– Najważniejszy zawsze jest człowiek. To wszystko co robimy skierowane jest do człowieka – podkreślał wojewoda Piotr Ćwik. Mówił również o zasługach w powstaniu placówki lokalnego samorządu i wójta gminy Kozłów, który zapalił do tego przysłowiową iskrę już na początku 2016 roku. Wraz z życzeniami noworocznymi wojewoda wręczył upominki w postaci poduszek, które uszyły osadzone w nowohuckim zakładzie karnym.

Wojciech Pengiel dziękował wszystkim, którzy wspierali go przy tworzeniu Domu – władzom wojewódzkim i lokalnym, Stowarzyszeniu „Blask Nadziei”, wykonawcom prac modernizacyjno-remontowych oraz Beacie Kaczyńskiej, szefowej Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelczy, która dzieliła się z nim swą wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu tożsamej placówki w sąsiedniej gminie Charsznica.

Po poświęceniu domu przez ks. proboszcza Parafii Uniejów Rędziny Kazimierza Perza, przyszedł czas na część artystyczną, w której swe talenty przygotowały dwa różne pokolenia. Z kozłowskiego GOK-u swe talenty wokalne oraz aktorskie zaprezentowały: Natalia i Oliwia Kaleta. Reprezentanci gospodarza uroczystości również dali upust swym aspiracjom artystycznym prezentując wiersze oraz śpiewając piosenki.

Krzysztof Capiga