SKANSKA podarowała szkole amonit

0
2780

Podczas przeprowadzania robót ziemnych można odkryć różnorakie skarby skrywane przez ziemię. Takimi skarbami są skamieliny, czyli szczątki wymarłych roślin i zwierząt, które są utrwalone w osadach skalnych. Kiedy prehistoryczne organizmy obumarły, zostały pogrzebane pod warstwami osadu. Miękkie części ich ciał uległy rozkładowi, natomiast ich szkielety bądź muszle skamieniały. Dostarczają one wiedzy o rozwoju życia w przeszłości, a także o zmianach klimatycznych i środowiskowych, jakie dokonywały się na przestrzeni milionów lat. W badaniach dziejów Ziemi szczególne znaczenie mają tzw. skamieniałości przewodnie, czyli szczątki organizmów żyjących w stosunkowo krótkim czasie, ale występujących na znacznych obszarach kuli ziemskiej.

Jedną z takich skamieniałości jest odkryty przez pracowników firmy Skanska podczas budowy północnej obwodnicy Miechowa – amonit.  W dniu 16 października 2017 rl miało miejsce uroczyste odsłonięcie  i przekazanie skamieliny, którego dokonali przedstawiciele Firmy Skanska – Karolina Widłak i Bronisław Murzyn. Świadkami tego wydarzenia byli zaproszeni goście specjalni: Dariusz Marczewski- burmistrz Miasta i Gminy Miechów,  Piotr Sowa Radny i jednocześnie Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w Miechowie oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli.

Około 200 milionów lat temu na naszym terenie występowało płytkie i ciepłe morze jurajskie. W słonych wodach żyły liczne organizmy, które obumierając, opadały na dno i tworzyły grube pokłady wapienia. Do najliczniejszych mieszkańców morza jurajskiego należały amonity – o charakterystycznie zwiniętej płaskiej i spiralnej muszli. Cała muszla podzielona była na komory. W komorze tuż przy ujściu muszli znajdowało się ciało zwierzęcia. Pozostałe komory wypełniało powietrze, dzięki czemu amonity mogły swobodnie pływać. Odnajdywane w różnych częściach świata skamieliny amonitów mają różną wielkość, wahającą się od kilku milimetrów do około 3 metrów średnicy.

Oprócz amonitów często spotykanymi w skałach wapiennych skamielinami są jeżowce. Żyły one na dnie morskim w szczelinach i jamach ryjąc w mule.

Prezentowane tu skamieliny mogą stanowić zaczątek szkolnej kolekcji skał i minerałów.