W roku szkolnym 2016/17  Szkoła Podstawowa  Nr 1 w Kozłowie przystąpiła do  realizacji projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, którego celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa w szkole i jej okolicy.

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa to program, który powstał w wyniku wieloletniej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i policji holenderskiej. Realizację projektu rozpoczęto od zbadania w jakim stopniu uczniowie, ich rodzice i nauczyciele czują się bezpiecznie w szkole i w jej otoczeniu oraz podjęto wszelkie działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych elementów związanych z realizacją projektu było zaproszenie do współpracy i zaangażowanie jak największej liczby partnerów zewnętrznych. Podjęte przez placówkę działania, ujęte w tzw. Zintegrowanym Planie Działania, są ustaleniem konkretnych przedsięwzięć, wraz z terminami i określeniem wykonawcy.

Działania te będą podlegały ocenie podczas audytu przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Najwyższym wyróżnieniem dla szkoły związanym z realizacją projektu jest otrzymanie Certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”. Certyfikat przyznawany jest przez  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie po wnikliwej, zgodnej z regulaminem, ocenie stopnia realizacji projektu ZPB przez placówkę. Certyfikat ma charakter honorowy. Posiadacz certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie oraz do inicjowania działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa w szkole.

W szkole zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, diagnozujące zagrożenia na terenie szkoły oraz poza nią. Diagnozie poddane zostały dwa obszary realizacji: przemoc szkolna oraz miejsca niebezpieczne, które znajdują się w szkole lub w jej najbliższym otoczeniu. Analiza ankiet miała istotny wpływ na opracowanie  projektu Zintegrowanego Planu Działania, który wyznaczył priorytety zmierzające do poprawy bezpieczeństwa uczniów.

W listopadzie 2016 roku zorganizowano spotkanie partnerów projektu, na którym wypracowano kompleksowy systemu działań opartych na wzajemnej współpracy szkoły z różnymi instytucjami i organizacjami, w tym z samorządem lokalnym i policją, dla których wspólnym celem jest ciągła poprawa bezpieczeństwa, profilaktyka i eliminowanie zjawisk antyspołecznych i patologicznych, np. przemocy w szkole.