Dobra passa „Salamandry” trwa

Schützenpanzerwagen 251 D znaleziony w świętokrzyskich Radomicach

0
7842

Po ostatnim sukcesie w postaci odkopanego wózka amunicyjnego w podmiechowskiej Podmiejskiej Woli, o którym szeroko informowaliśmy na łamach portalu, Stowarzyszenie Miłośników Historii i Militariów „Salamandra” znów przyczyniło się do odkrycia niezwykłego reliktu z II wojny światowej. Tym razem jednak, nie było to na Miechowszczyźnie, lecz na w gościnnym Świętokrzyskiem.

We wtorek 15 listopada 2016 waz z zaprzyjaźnioną ekipą polsatowskich „Poszukiwaczy historii”, a także Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych działającego przy muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, nasi rodzimi pasjonaci historii uczestniczyli w Radomicach Drugich pod Morawicą w pracach przy wydobyciu ramy transportera opancerzonego, najpopularniejszego pojazdu wojskowego używanego powszechnie przez Wermacht – Schützenpanzerwagen model 251. Wehikuł ten używany był niemal na wszystkich frontach II wojny światowej.

Tak wygląda jeden z modeli transportera SdKfz 251 źródło: https://pl.wikipedia.org
Tak wygląda jeden z modeli transportera SdKfz 251 źródło: https://pl.wikipedia.org

Koleje towarzyszące temu niecodziennemu znalezisku były dość zaskakujące. Rama znajdowała się pod asfaltem i stanowiła zbrojenie przepustu drogowego, który w końcu wymagał wymiany. To miejscowy Zarząd Dróg Powiatowych przy robotach przy tym przepuście natrafił na tą osobliwą historyczną „pamiątkę”, którą potem zidentyfikował Konrad Maj ze Stowarzyszenia „Salamandra”.

Rama SdKfz 251 ma trafić do Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Tam znajdują się pozostałe części pojazdu, ale bardzo rzadkiej jego wersji – 251/9. Prawdopodobnie do naszych czasów zachował się jedyny taki model, który znajduje się w USA. Na bazie znalezionej ramy, pojazd zostanie zrekonstruowany przez MOB i w przyszłości stanowić będzie unikatowy eksponat tego typu na skalę światową.

Części SdKfz 251 znajdujące się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Części SdKfz 251 znajdujące się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Można śmiało stwierdzić, że „Salamandra” ma dobrą rękę do wynajdywania perełek historycznych. Zapewne mnóstwo kolejnych jest to odkrycia. Kibicujemy więc dalszym poszukiwaniom. Zapewne poinformujemy o nich na łamach portalu MIECHOWSKI.PL

Krzysztof Capiga