Święto Niepodległości i Szkoły

0
4400

11 listopada 2016 r. cała Polska obchodziła Święto Niepodległości. Obchody w gminie Książ Wielki rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Wojciecha przez proboszcza miejscowej parafii ks. dziekana Edwarda Nowaka, który dziękował Bogu za dar odzyskanej przed 98. laty wolnościl. Prosił Najwyższego o rządy nad krajem mądrych i dobrych ludzi, byśmy zgodnie, w jedności i pokoju budowali nasz wspólny dom – Ojczyznę. Celebrans polecał również modlitwie dyrekcję, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. ppłk. Juliana Malinowskiego, bowiem tego dnia placówka także ocbodziła swoje święto.

W homilii ks. Wojciech Piątkowski wspominał z wdzięcznością każdego ojca i matkę polskiej ziemi, którzy wzrastali w uczciwości, dobroci, szacunku dla innych. To oni sprawili, że w kluczowych momentach i chwilach pełnych dramatów, nasz naród przetrwał. Także wówczas, gdy przyszła ogromnie ciemna i długa noc niewoli, która trwała 123 lata, kiedy wymazano imię Polski z mapy Europy.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi strażaków, szkół oraz różnych organizacji, w asyście miejscowej orkiestry dętej prowadzonej przez Mirosława Czekaja przemaszerowali pod pomnik ofiar II wojny światowej, by złożyć hołd poległym w obronie Ojczyzny. Kwiaty oprócz młodzieży i przedstawicieli władz samorządowych składała Maria Płonczyńska – prezes miejscowego Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej.

Po przybyciu pod mury Szkoły Podstawowej i uczczeniu pamięci patrona szkoły ppłk Juliana Malinowskiego pod jego tablicą pamiątkową, przyszedł czas na obchody święta tejże placówki. Uczniów, rodziców, pedagogów i gości na czele z władzami gminy oraz radnym wojewódzkim Adamem Domagałą powitała dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Alicja Pagór. W swym wystąpieniu mówiła o znaczeniu Święta Niepodległości dla wszystkich Polaków. – Duch patriotyzmu jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą jednoczyć i być stale podtrzymywane w trosce o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie – podkreślała.

Dyrektor przybliżyła sylwetkę patrona szkoły ppłk. Juliana Malinowskiego (1908-1971). Był on przyjacielem młodzieży, patriotą, wielce zasłużonym dla lokalnej społeczności. Uczył w szkołach powiatu miechowskiego. W latach 1939 – 1947 kierował Szkołą Powszechną w Książu Wielkim. W latach okupacji prowadził w tej gminie tajne nauczanie. Współorganizował na tym terenie Związek Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Był więźniem politycznym. Został potem uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem „Virtutti Militari”, „Krzyżem Walecznych”, „Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami”. Jego postać stanowi jedną z piękniejszych kart historii ziemi wielkoksiąskiej.

Do 98. Rocznicy odzyskania niepodległości odwołał się także wójt Marek Szopa, skłaniając tym samym do refleksji nad tym, jak dziś pielęgnujemy naszą wolność, o którą walczyli wielcy bohaterowie poświęcający swoje życie. Przy tej okazji przytoczył znamienne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”. W tym uroczystym dniu wójt życzył mieszkańcom wspólnej satysfakcji z rozwoju gminy, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiągnięciu wspólnych celów.

Dopełnieniem patriotycznego święta był występ artystyczny uczniów. Nie mogło zabraknąć wierszy i pieśni patriotycznych, odwołań do naszej historii. Występujących przygotowały: Urszula Walczak, Elżbieta Bałazy, Urszula Szumerowska, Jolanta Biedrzyńska i Jolanta Smagłowska. Na zakończenie z Krakowiakiem wystąpiły przedszkolaki. Próbkę ich umiejętności oraz zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w Książu Wielkim można zobaczyć poniżej.

Krzysztof Capiga