„Kadrówka” 51. raz w Miechowie

0
8435
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej - Miechów 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej - Miechów 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga

W słoneczną niedzielę 7 sierpnia 2016 roku po raz 51. (36. po II wojnie światowej) do Miechowa wkroczyła kolumna uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dowodzona w tym roku przez Dionizego Krawczyńskiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” z Kielc”. Na czele szyku widowiskowo prezentowali się kawalerzyści z 4. grup rekonstrukcyjnych i Szwadron Konny Wojska Polskiego. Wśród nich wyróżniał się miechowianin – dr Janusz Patyna.

Po Mszy św. odprawionej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie przez ks. proboszcza Mirosława Kaczmarczyka, kolumna marszu poprzedzona Orkiestrą Dętą „Sygnał” defilowała wokół Rynku, by pod Pomnikiem z Orłem złożyć hołd poległym w obronie Ojczyzny. Tam „Kadrówkę” powitali przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Dariuszem Marczewskim, powiatu oraz radni wojewódzcy – Adam Domagała i Mirosław Dróżdż.

„Wczoraj zmoczył nas deszcz. Dziś w Miechowie zaświeciło dla nas słońce. Niezależnie od pogody, jedno jest pewne – my zawsze tu dotrzemy i państwo zawsze z otwartymi sercami będą nas witali…”
Tymi słowami powitał zebranych komendant marszu Dionizy Krawczyński. Zwracając się do miechowian wyraził nadzieję, iż zawsze będą pamiętać o legionowym czynie niepodległościowym komendanta Piłsudskiego.

Burmistrz Dariusz Marczewski podziękował maszerującym za coroczne spotkania z historią, które niosą od krakowskich Oleandrów do Kielc, spotykając się po drodze z miechowianami. Życzył dobrego odpoczynku i miłych wrażeń podczas zwiedzania grodu Jaksy, które jest jak podkreślił, jednym z najstarszych polskich miast. Zachęcał by zatrzymać się również na Placu Kościuszki, gdzie 2 lata temu na murach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki z inicjatywy miechowian i fundacji Bronisława Nowaka z Krakowa, odsłonięta została tablice poświęcone – pamięci Józefa Piłsudskiego (Honorowego Obywatela Miechowa) oraz powstania Komisariatu Rządu Narodowego w Miechowie.

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem z Orłem, przytoczeniu w skrócie historii tego monumentu przez dyr. Muzeum Ziemi Miechowskiej Włodzimierza Barczyńskiego i odśpiewaniu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marszu Pierwszej Brygady, uczestnicy „Kadrówki” przeszli do amfiteatru na tradycyjną grochówkę.

Pokrótce przypomnijmy, iż 3 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski powołał do istnienia I Kompanię Kadrową. Formacja ta 3 dni później rozpoczęła historyczny marsz ku wolności. Utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich. Z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, Jędrzejowa, Chęcin do Kielc wyruszyła I kompania Kadrowa wsparta patrolem konnym Ułanów Władysława Bieliny – Prażmowskiego. By upamiętnić to wydarzenie w 1924 roku czyli w 10. rocznicę wymarszu „Kadrówki” odbył się pierwszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Od tego czasu z przerwami, które wymusiły różne zawieruchy historii naszej Ojczyzny, odbywają się kolejne marsze, które miechowianie mają szczęście przeżywać.

Krzysztof Capiga