40-lecie kapłaństwa proboszcza

0
7697
ks. proboszcz Edward Molenda - miechowski.pl - fot. K. Capiga
ks. proboszcz Edward Molenda - miechowski.pl - fot. K. Capiga

W niedzielę 12 czerwca 2016 proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kozłowie – ks. Edward Molenda – obchodził 40-lecie kapłaństwa. Jubileusz ten podczas uroczystej Mszy św. modlitwą, życzeniami, drobnymi upominkami i kwiatami uczcili wierni, na czele z władzami gminy.

W homilii Jubilat mówił o symbolice stołu, który jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Przy stole spożywamy posiłki, rozmawiamy ze sobą, rozwiązujemy wiele problemów. – Na ile to możliwe, nigdy nie unikajmy wspólnego zasiadania do stołu – zachęcał.
Na zakończenie liturgii przyszedł czas na życzenia i prezenty dla proboszcza Jubilata. Wójt Jan Zbigniew Basa wraz z przewodniczącą Rady Gminy Teresą Florek w imieniu swoim, władz samorządowych i parafian wyraził kapłanowi wdzięczność za jego 40-letnią posługę, dziękując za nią Najwyższemu. Życzył księdzu Edwardowi wszelkich łask, sił i zdrowia na kolejne długie lata kapłaństwa.

Wdzięcznie i uroczo zabrzmiały życzenia od najmłodszych „Owieczek” Pasterza. Gratulacje i życzenia płynęły zewsząd. Składali je m.in.: dyr. Gminnego Zespołu Szkół – Leszek Misiak, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej – Bożena Tabor, kierownik GOK – Elżbieta Kopeć, dyr. Oddziału KBS w Kozłowie – Anna Jawor, Koło Gospodyń Wiejskich oraz seniorzy, których przedstawicielka Genowefa Gierat zadedykowała proboszczowi swój wiersz. Młodzież i ministranci prócz życzeń ofiarowali kapłanowi koszulkę z pszczołami. Bynajmniej, nie był to przypadkowy prezent, bowiem ks. Edward Molenda jest także zapalonym pszczelarzem. Życząc spełnienia życzeń, ks. wikariusz ks. Tomasz Czechowski przekazał swemu mentorowi z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich błogosławieństwo z Watykanu od samego papieża Franciszka.

Nieco onieśmielony i zaskoczony tyloma życzeniami i kwiatami, ks. proboszcz wspomniał, iż decydując się na wstąpienie do Seminarium, trzykrotnie przymierzał się do przekroczenia jego progów. Po 6. latach 10 czerwca 1966 roku z rąk ks. biskupa Jana Jaroszewicza otrzymał Sakrament Kapłaństwa. Przez 15 lat był wikariuszem. W lipcu mija 45 lat kiedy to został posłany do Parafii Dobranowice. Na probostwo do Kozłowa trafił w 2008 roku. Warto wspomnieć, że to nie pierwszy jego pobyt na tej ziemi. Niegdyś był tu wikariuszem. Proboszcz dziękował parafianom za 8-letnią pracę, ofiarę i zrozumienie wszelkich jego działań.
Msza św. zakończyła się okolicznościowym koncertem, w którym wystąpił chór „Vox Animae” pod dyrekcją Katarzyny Kornaś. Mszę świętą swym śpiewem uświetnił chór seniorów „Srebrny Głos”.

Krzysztof Capiga