Współpraca zagraniczna „Ekonomika”

0
3547

W trosce o międzynarodowy aspekt kształcenia Zespół Szkół NR 1 w Miechowie organizuje regularne wymiany młodzieży, których celem jest propagowanie nauki języków obcych, rozwijanie kompetencji językowych poprzez bezpośredni kontakt z rówieśnikami i zastosowanie języka w naturalnych warunkach, budowanie dialogu polsko- niemieckiego, wzajemne poznawanie się młodzieży, oraz pogłębienie wiedzy na temat wydarzeń historycznych.  Działania te prowadzą w konsekwencji do zapobiegania  uprzedzeniom, stereotypom oraz do wychowania otwartych na świat młodych obywateli Europy. 10 kwietnia 2016 r. grupa licząca piętnastu uczniów naszej szkoły pod opieką pani Iwony Lewartowskiej i pani Romy Zaprzalskiej udała się do szkoły partnerskiej Friedrch- List- Berufskolleg w Hamm, gdzie przez tydzień wspólnie z młodzieżą niemiecką realizowała projekt historyczny pt. „ Powstania i ruchy demokratyczne w Polsce i Niemczech po II Wojnie Światowej”.  Było to już drugie spotkanie uczestników tego przedsięwzięcia. Nasi zachodni partnerzy gościli w Miechowie w listopadzie 2015 r. i zdążyli się nie tylko zapoznać z historycznymi aspektami projektu, ale również zaprzyjaźnili się z uczniami naszej szkoły.

Spotkanie młodzieży z ZS Nr 1 w Miechowie i FLB z Hamm to z jednej strony przedsięwzięcie naukowe a z drugiej działanie pozwalające poznać zwyczaje, tradycje i życie codzienne naszych zachodnich sąsiadów. Przez siedem dni młodzież „Ekonomika” wraz z grupą niemieckich uczniów zwiedziała miejsca naznaczone naszą wspólną historią, które miały miejsce 77 lat temu. Były to m.in. : Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec w Bonn (Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland in Bonn).  Koncepcja wystawiennicza Haus der Geschichte w Bonn umożliwiła wgląd w historię Republiki Federalnej od 1945 roku i emocje towarzyszące wydarzeniom z przeszłości. Nasi uczniowie razem z niemieckimi kolegami odkrywali wspólne aspekty historii Polski i Niemiec. Zwiedzanie poprzedzała wspólna refleksja mająca na celu wyciąganie głębokich wniosków z historii i zapobieganie jej powtórnemu przeżyciu. Ogromne wzruszenie na twarzach naszych uczniów wzbudził plakat kończący zwiedzanie Domu Historii w Bonn i hasło: „ Noch ist Polen, nicht verloren” czyli” Jeszcze Polska nie zginęła”. Na twarzach naszych uczniów zobaczyć można było dumę i wzruszenie.

Kolejnym punktem tej historycznej wyprawy było muzeum „Steinwache” czyli byłe więzienie dla przeciwników władz niemieckich w Dortmundzie. W więzieniu policyjnym Steinwache przy Dworcu Głównym w Dortmundzie w okresie od 1933 do 1945 r. gestapo więziło, przesłuchiwało i torturowało w sumie 65 tys. osób. Została tu zamordowana bliżej nieznana liczba ofiar, inni zostali skazani na śmierć lub wysłani do obozów koncentracyjnych. Wizyta w tym miejscu uświadomiła młodym Polakom, że również w narodzie niemieckim miały miejsce akty niezgody na rzeczywistość wojenną. Młodzież biorąca udział w projekcie miała również możliwość porozmawiania ze świadkami historii, którzy opowiadali o własnych przeżyciach z okresu powojennego i życia po wschodniej stronie muru berlińskiego. Były to wspomnienia bardzo żywe i bolesne a wszyscy uczestnicy spotkania dostali zapis wspomnień biograficznych w formie płyty CD.

Oprócz miejsc wypełnionych historycznymi datami, pojęciami, był czas na rozrywkę, którą zapewnił stadion piłkarski w Dortmundzie – Signal Iduna Park. Wywarł on ogromne wrażenie na całej grupie a zwiedzanie stadionu z profesjonalnym przewodnikiem nie tylko dostarczyło wiadomości na temat drużyny Borussia Dortmund, ale przede wszystkim pozwoliło poczuć atmosferę rozgrywek piłkarskich, podziwiać widok z loży VIP-owskiej i dziennikarskiej oraz zwiedzić przebieralnie sportowców. Wielkie emocje wywołały łzy wzruszenia na twarzach niektórych zagorzałych fanek niemieckich sportowców.

Udział w wymianie to wspaniała lekcja historii, języka a także możliwość poznania kraju partnera i nawiązania nowych międzynarodowych znajomości. Nasi uczniowie gościli w niemieckich rodzinach na kolacji, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i obchodach Dnia Europejskiego, który w tym roku w Fridich- List- Berufskolleg poświęcono Polsce.

Po siedmiu dniach międzypaństwowej integracji i zwiedzaniu pięknych zakątków, polska grupa wróciła do Polski z bagażem pełnym nowych doświadczeń, świeżo zdobytej wiedzy historycznej, nowym zasobem słownictwa  i co najważniejsze – głową pełną cudownych wspomnień.

Uczniowie „Ekonomika” mają możliwość częstego kontaktu ze swymi rówieśnikami z Niemiec, bo już w czerwcu 2016 r. gościć będziemy grupę młodzieży ze szkoły partnerskiej Erich Gutenberg w Bünde a grupa uczniów z Friedrich List- Berufskolleg z Hamm realizować będzie miesięczną praktykę zawodową na terenie powiatu miechowskiego.

Iwona Lewartowska