Wybiegali pompę dla Hospicjum

0
22082
II Bieg Konstytucji 3 maja - fot. Krzysztof Capiga
II Bieg Konstytucji 3 maja - fot. Krzysztof Capiga

3 maja miechowianie i miłośnicy biegania, którzy zjechali tego dnia Polskiej Jerozolimy, udowodnili, iż patriotyczne święto jakim jest 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, można uczcić nieco inaczej – aktywnie, na sportowo i przy tej okazji można pomóc potrzebującym. Na boisku sportowym Liceum Ogólnokształcącego odbył się II Bieg Konstytucji 3 maja. Organizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa Nr 1 na czele z dyr. Anną Gawin oraz główni sponsorzy – Agata i Jan Wołoch oraz Eugeniusz Poręba. Akcję wsparli także: burmistrz Dariusz Marczewski, Marcin Tandos i Andrzej Bluj.

Prawie 400 osób zgłosiło się do uczestnictwa w biegu. Tak duża frekwencja nie dziwi, jest wręcz budująca, bowiem temu przedsięwzięciu przyświecał szczytny cel jakim było zbieranie funduszy na zakup pompy infuzyjnej dla Hospicjum im. bł. S. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie. Przekrój wiekowy zawodników był bardzo szeroki. Na boisko przybyły całe wielopokoleniowe rodziny, które połączył ruch, propagowanie zdrowego trybu życia i chęć pomocy innym.

Inaugurując bieg dyr. Anna Gawin wyraziła swą radość z faktu, że w świąteczne przedpołudnie tyle ludzi stawiło się na bieżni. Pierwsze honorowe okrążenie poprowadziła Orkiestra Dęta „Sygnał” pod kierownictwem Mirosława Czekaja.

II Bieg Konstytucji 3 maja - Eugeniusz Poręba i inni przed startem - miechowski.pl - fot. Krzysztof Capiga

Obraz 1 z 23

II Bieg Konstytucji 3 maja - Eugeniusz Poręba i inni przed startem - miechowski.pl - fot. Krzysztof Capiga

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich wiele niespodzianek. Wylosowani uczestnicy otrzymywali okolicznościowe nagrody i upominki. Był też posiłek regeneracyjny w postaci grochówki. Nie liczył się styl biegania, czas okrążenia, ani też rywalizacja. Liczyła się tylko liczba zdobytych okrążeń przez biegaczy. Za każde „kółko” sponsorzy płacili na rzecz Hospicjum 43 grosze. Ten fakt mobilizował wszystkich do wysiłku, dla niektórych nawet ponad ich siły.

Prowadząca Hospicjum siostra Benedykta podkreślała, iż pompa infuzyjna pozwoli podawać pacjentom dożylnie leki w stałych dawkach i o stałych porach. – Jest to niezwykły dar dla naszego Hospicjum. Dziękuję, że biegacie dla tych, którzy już nie mogą biegać. Dla naszych pacjentów jest to coś wspaniałego, zwłaszcza dlatego, że poprzez sport i rozrywkę można też komuś pomóc – mówiła życząc biegaczom po trzykroć – ZDROWIA!

Pytana o to, skąd pomysł na tak niecodzienne spędzanie Majówki, dyr. „Jedynki” Anna Gawin odparła, że chodzi o promocję aktywnego trybu życia i zdrowia oraz wsparcie potrzebujących. Poprzez to wydarzenie chce też poprawić niekorzystne statystyki dla naszego regionu i jego mieszkańców. Okazuje się, że Miechowszczyzna jest w czołówce pod względem zachorowalności na nowotwory.

– Każda inicjatywa jest dobra, która pomaga takim instytucjom jak Hospicjum, to rzecz naturalna i oczywista. Orkiestra nigdy i nikomu nie odmówiła udziału w jakiejkolwiek akcji charytatywnej – mówił kapelmistrz Mirosław Czekaj dodając, że już za 2 tygodnie odbędzie się kolejna edycja „Pól Nadziei”, która także wspomoże tę jakże potrzebną instytucję.

O tym, jakie idee przyświecały współorganizacji II Biegu Konstytucji dla portalu miechowski.pl mówił Eugeniusz Poręba. – Lubię sobie pobiegać – skwitował krótko. Dodał, iż drażni go forma spędzania przez Polaków świąt narodowych, tak jak Zaduszki czy też Wszystkich Świętych. Jest wtedy składanie wieńców w atmosferze – Ojczyzna umarła. Zauważył, że wszędzie na świecie Ojczyzna żyje. Na tego typu uroczystościach ludzie się cieszą, w niebo wystrzeliwują fajerwerki. U nas jest niestety na odwrót.

Podczas biegu boisko LO tętniło życiem, radosną atmosferą, którą podsycały występy uczniów „Jedynki” i Grupy „Kredki”. Uwagę na siebie zwracał niestrudzony 79-letni biegacz – Stanisław Michta, który imponował formą, wytrwałością i przy tym chęcią do pomocy Hospicjum.

Startujący łącznie przebiegli 7435 okrążeń (2478,33 km), co przy stawce 43 groszy za „kółko” dało kwotę 3197,05 zł. Dodatkowo do puszek udało się zebrać 1700 zł.
Obecnie w placówce przebywa 35 osób. Do tego opieką domową objętych jest dodatkowo około 20 osób.

II Bieg Konstytucji 3 maja - miechowski.pl - fot. Krzysztof Capiga

Obraz 1 z 26

II Bieg Konstytucji 3 maja - miechowski.pl - fot. Krzysztof Capiga

Krzysztof Capiga