Wójt Kozłowa liczy na wsparcie władz wojewódzkich

0
1769
Wicewojewoda w Kozłowie

Gościem władz gminy Kozłów, które w poniedziałek 25 kwietnia 2016 roku obradowały na sesji, był wicewojewoda Piotr Ćwik. Z uwagi, iż tę funkcję pełni on od połowy grudnia ubiegłego roku, wójt Jan Zbigniew Basa nakreślił mu sytuację w jego samorządzie. Charakteryzując kozłowską ziemię, przedstawił osiągnięcia jego kadencji, bolączki oraz plany na przyszłość.
– Myślę, że przy wsparciu Urzędu Wojewódzkiego, Powiatu Miechowskiego i władz centralnych, wiele bardzo ważnych rzeczy uda się się zrealizować – mówił. Przede wszystkim wójt Basa miał tu na myśli dokończenie dwóch segmentów szkoły, która, jak wyliczył, budowana jest już niemal od 20 lat. Przypomniał też, że w ostatnim czasie w jednym niewykończonym do niedawna segmencie udało się wybudować nowoczesną bibliotekę w ramach programu „Biblioteka+”. Ten obiekt wicewojewoda zwiedzał po sesji.

Mówiąc dalej o gminnej oświacie, stojący na czele samorządu zauważył, iż funkcjonujące kilka metrów od Urzędu Gminy gimnazjum jest w stanie tragicznym. Jego zdaniem nie ma sensu ponosić kosztów prac remontowych w przestarzałym i będącym w opłakanym stanie obiekcie. Zatem wójt uważa, że zasadnym jest wykończenie reszty szkoły i przeniesienie tam gimnazjalistów. Jest to o tyle ważne, że ze względu na panujące obecnie warunki w starym kozłowskim gimnazjum, aż 1/3 uczniów (53 osoby), którzy powinni uczęszczać do macierzystej placówki, wybrali te z sąsiednich gmin, bowiem tam są znacznie lepsze warunki do nauki. Za tymi brakami w ślad idzie spory ubytek w budżecie gminy. Około 420 tys. zł, które powinno wpłynąć do samorządowej kasy z tytułu subwencji oświatowej, nie wpływa poprzez uczniów wybierających gimnazja z sąsiednich gmin. Dlatego zasadne jest jak najszybsze dokończenie budowy szkoły i przeniesienie tam gimnazjum.

Wójt dziękował władzom wojewódzkim za przyznanie promesy na remont dróg „powodziówek”. Otrzymane 570 tys. zł przeznaczone będzie na remont trzech odcinków dróg, z tego, jednym odcinkiem łączy się 2 województwa i 2 gminy.

Z planów na przyszłość Jan Zbigniew Basa wymienił m.in.: realizację unijnego projektu (jeśli zostanie zatwierdzony) na systemy fotowoltaiczne oraz doświetlenie niektórych odcinków dróg. Oprócz tego w zamiarach jest udział samorządu w modernizacji odcinka drogi powiatowej Kozłów – Kępie – Charsznica wraz z budową parkingu przy stacji. Ponadto władze przymierzają się do remontu istniejącego, bądź tez budowy nowego ośrodka zdrowia z udziałem środków zewnętrznych. Dalej patrząc w przyszłość są też plany budowy przy nowej szkole hali sportowej, również przy wsparciu z zewnątrz.
Podsumowując, wójt stwierdził, że pomimo wysokiego poziomu zadłużenia sięgającego 50%, realizowane są dość pokaźne inwestycje.

Wicewojewoda Piotr Ćwik przyznał, iż drogi i ich stan są przyszłością gminy i przyczyniają się do jej rozwoju, a także przyciągają inwestorów. Podkreślał, że drzwi Urzędu Wojewódzkiego są otwarte, po to, by się spotykać i rozmawiać o różnych problemach i próbować je zlikwidować. – Dążymy do tego, by być w terenie, spotykać się, rozmawiać, nie tylko przy okazji uroczystości. Wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie i ta współpraca pomiędzy nim i samorządem będzie się dobrze układała, kiedy będzie odpowiedni kontakt, będący podstawą do współpracy – stwierdził Piotr Ćwik.

Na zakończenie wicewojewoda jeszcze raz deklarował otwartość dla kozłowskiej gminy i wsparcie w różnorakich formach lokalnych przedsięwzięć.

Krzysztof Capiga