Chłop Roku 2016 jest ze świętokrzyskiego

0
11805
Chłop Roku 2016 - Łukasz Wawrzyła
Chłop Roku 2016 - Łukasz Wawrzyła

W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku w Racławicach odbyła się już 22. edycja Wyborów Chłopa Roku. Tradycyjnie impreza zainaugurowana była Mszą św odprawioną w racławickim kościele.
Na błoniach w Janowiczkach, pod pomnikiem Bartosza Głowackiego znajdującym się nieopodal Kopca Kościuszki, zainstalowana została scena, na której pojawili się goście witani przez gospodarza gminy – wójta Adama Samborskiego. A byli to m.in.: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda małopolski Józef Pilch, były wicepremier Janusz Piechociński, poseł Agnieszka Ścigaj, wicemarszałek Wojciech Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Andrzej Kosiniak – Kamysz, samorządowcy – radni Sejmiku – Adam Domagała, Jacek Soska, starosta powiatu miechowskiego Marian Gamrat, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, wójtowie okolicznych gmin – Marta Vozsnak (Słaboszów), Lesław Blacha (Gołcza), Marek Słowiński (Radziemice), Marcin Gaweł (Pałecznica), Jan Żebrak (Charszmica), Jan Basa (Kozłów).

– Racławice są miejscem szczególnym. Urosły do rangi symbolu walki o wolność – podkreślał wójt Adam Samborski przypominając, iż tu rozegrały się wydarzenia wzbudzające w narodzie polskim nadzieję na odzyskanie niepodległości. Na tej ziemi w trudnych momentach dla Polski naród szukał pokrzepienia i nadziei. Tak było w czasach kolejnych powstań narodowych, obydwu wojen światowych i w czasie okresu międzywojennego. Na tej ziemi dochodziło do potężnych manifestacji narodowych i chłopskich. Wydarzenia te tworzyły kolejne elementy krajobrazu historycznego Racławic.
Jak mówił Adam Samborski, w ten krajobraz historyczny wpisała się idea Wyborów Chłopa Roku i piękna barwna impreza, pokazująca polską wieś, jej kulturę i tradycje, zwyczaje i obyczaje. W charakter rozrywkowy imprezy udało się włączyć wielką nutę patriotyzmu.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że z wielką radością zawsze przyjeżdża na ziemię miechowską, nie tylko ze względu na piękno tej ziemi, ale też ze względu na piękną, historyczną rolę tej ziemi. Przy tej okazji wicepremier pochylił czoło nad wszystkimi przedstawicielami polskiej wsi, dzięki którym jesteśmy w wolnej, niepodległej i demokratycznej Polsce. Przypomniał, iż tu padło hasło charakteryzujące do dziś rolników – żywią i bronią.

Okazuje się, że wojewoda Józef Pilch jest częstym gościem kościuszkowskich Racławic, bowiem stąd pochodzi jego małżonka. Zatem czuje się tu jak u siebie. Zaznaczył, że w swych działaniach nie uprawia polityki, a stawia na małopolską gospodarkę. Życzył rolnikom sukcesów i udanych plonów.

Zdaniem wicemarszałka Wojciecha Kozaka, dzisiejszy chłop – to chłop na wskroś innowacyjny. Posiada wiedzę, którą się może szczycić w Europie. W imieniu ludowców obiecał, że tyle ile mogą będą pracować na rzecz chłopa.

Prezentacja kandydatów do Chłopa Roku 2016
Pretendentów do Chłopa Roku przedstawił prowadzący imprezę – Wojciech Brewczyński. A byli to: Stanisław Budzeń ze wsi Boczki Chełmońskie z województwa łódzkiego, Wacław Cetera z małopolskiej gminy Szaflary, Artur Nogieć, sołtys Garlicy Duchownej z gminy Zielonki, Tomasz Świstak z podkarpackiego, Stefan Haczek z województwa śląskiego, Leszek Wawrzyła ze świętokrzyskiego Sielska w powiecie Jędrzejowskim.
Kandydaci do Chłopa Roku zmierzyli się w sześciu konkurencjach: prezentacji stroju regionalnego, tańca regionalnego z partnerką, tradycyjnej przyśpiewki. Widowiskowa była sztafeta z belami słomy, a także utrzymanie się na byku rodeo i przeciąganie liny w drużynie z trzema paniami.
Zdaniem jury i nie tylko, najlepiej z kandydatów na Chłopa wypadł Leszek Wawrzyła. Przedstawiciele Małopolski zdobyli II i IV miejsca.

Z Wyborami Chłopa Roku wiążą się nie tylko zmagania pretendentów o ten tytuł. Na licznie zgromadzoną publiczność, mimo niesprzyjającej aury, czekało wiele atrakcji: stoiska firm i instytucji rolniczych, gastronomia, wesołe miasteczko. Imprezę zakończył koncert zespołu „Power Play”.

Krzysztof Capiga