Miechowiacy – reaktywacja

0
7440
Członkowie zespołu na próbie do jubileuszu 100-lecia LO

W tym roku Liceum Ogólnokształcące w Miechowie obchodzi 100-lecie swego istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 11 czerwca. W ich trakcie przewidziano wiele ciekawych wydarzeń, w tym to przedstawione poniżej.
Warto wspomnieć, iż w jednej z najstarszych placówek edukacyjnych powiatu miechowskiego przez 20 lat z licznymi sukcesami działał Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy”. Specjalnie na stulecie absolwenci LO i zarazem byli członkowie zespołu, którzy w trakcie swej edukacji nie tylko poświęcali swój czas nauce, po latach znów zatańczą razem. Na uroczystościach jubileuszowych zaprezentują obszerny fragment Suity Krakowskiej, z którą grupa przez lata i kolejne pokolenia objeździła niezliczone zakątki Polski zdobywając przy tym wiele nagród, wyróżnień, dyplomów.

Kilka miesięcy temu „starzy” Miechowiacy postanowili znów przywdziać stroje krakowskie i swym występem po latach uświetnić obchody jubileuszowe LO. Mimo iż niektórych nogi już nie chcą tak żwawo prezentować „hołubce”, czy „kaszkę” (figury krakowiaka), to i tak spotykają się na próbach, by nie tylko wskrzesić w sobie ducha tamtych lat, spotkać się z nieraz dawno niewidzianymi przyjaciółmi, ale i być może wskrzesić na dłużej ideę „Miechowiaków” Mimo nieco większej liczby zmarszczek na twarzach, tancerze na sali gimnastycznej „Ogólniaka” wylewają z siebie przysłowiowe „siódme poty”, by jak najlepiej wypaść podczas czerwcowego jubileuszu.
Oczywiście ich praca nie przynosiłaby pożądanych efektów gdyby nie wsparcie założycielki zespołu, choreograf i kierownik artystycznej – Marii Kwiatek. Mimo, iż od lat nie mieszka już w Miechowie, a nawet nie w kraju, to specjalnie dla swych dawnych podopiecznych powróciła na chwilę do grodu Jaksy i jak przed laty z wielkim zaangażowaniem prowadzi próby, nie folgując przy tym nikomu.
Dopełnieniem tego jest oczywiście znakomita kapela, która w większości odzwierciedla skład sprzed lat. Grupę muzyczną stanowią: Mirosław Czekaj (trąbka), Andrzej Gugała, Krzysztof Capiga (obydwaj graja na akordeonach) i Krzysztof Skóra (kontrabas). Do tej grupy dołączył klarnecista Andrzej Madetko i skrzypaczki – Gabriela Kawecka i córka kontrabasisty.

Ostatniej sobotniej próbie (23 kwietnia 2016 r.) przyglądali się – burmistrz Dariusz Marczewski i dyr. Centrum Kultury i Sportu – Sylwia Suchecka. Zaproponowali „Miechowiakom”, by ci nie poprzestali tylko na występie podczas stulecia LO. Chcą, by wystąpili podczas międzynarodowego festiwalu „Małopolskie Spotkania z Folklorem”, który jedną ze swych odsłon ma 17 lipca w Miechowie. Podczas tego wydarzenia gospodarzy ma także reprezentować folklorystyczny zespół dziecięcy„Miechów” działający przy Centrum Kultury i Sportu.

A oto galeria zdjęć przedstawiająca kwietniową próbę, na której „Miechowiacy” szlifowali formę i umiejętności, póki co na 11 czerwca.

fot. Krzysztof Capiga