Trasa rowerowa szlakiem wąskotorówki

0
587

8 maja 2020 r. dokonano ostatecznego odbioru wszystkich odcinków ścieżki rowerowej – śladem byłej kolejki wąskotorowej.

Zadanie zrealizowane zostało przez gminę Miechów, a współfinansowane było ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w ramach partnerskiego projektu pn.: „Współpraca międzygminna na rzecz niskoemisyjnej
i zrównoważonej mobilności mieszkańców”.

Wartość projektu 5 564 129,28 brutto, pozyskane dofinansowanie europejskie – 2 388 000,95 zł. Ponadto, gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o preferencyjną pożyczkę na wkład własny.

To największa inwestycja rowerowa zrealizowana dotychczas przez miechowski samorząd –  zarówno w kontekście nakładów finansowych, jak również nowej oferty dla mieszkańców i turystów – mówi Dariusz Marczewski Burmistrz Miechowa.
Amatorzy rowerów mają do dyspozycji bezpieczne ciągi komunikacyjne prowadzące przez malownicze tereny gminy Miechów. Ze ścieżki licznie korzystają nie tylko rowerzyści, którzy chcą aktywnie spędzić czas i zwiedzić okolicę, ale także piesi, biegacze i osoby jeżdżące na rolkach.  

Przedsięwzięcie obejmowało budowę odcinków ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych, pieszo-rowerowo-jezdnych (z warunkowym dopuszczeniem dojazdu do posesji), miejsc do obsługi i wypoczynku rowerzystów(MOR) oraz punków typu bike&ride.

Trasa rowerowa przebiega od lasu Chodówki, przez ul. Podmiejską, ul. Folusz, ul. Kopernika, ul. Wspólną, ul. Szewską, ul Łąkową i ul. Graniczną do Bukowskiej Woli. Prowadzi przez tereny leśne (2,5 km), pola uprawne (3,6 km), tereny o charakterze luźnej zabudowy wiejskiej oraz przez część miasta o zwartej zabudowie jednorodzinnej (3,5 km). Łączna długość trasy wynosi 9,1 km.

Inwestycję zrealizowano w formule „zaprojektuj wybuduj”. Wykonawcą prac była firma MATEX – z Nasiechowic.

Dodatkową atrakcją, przy miejscu obsługi rowerzystów są tablice informacyjne o historii miechowskiej wąskotorówki oraz lokomotywa wykonana na wzór tej, która niegdyś jeździła trasą Charsznica – Działoszyce.  Kolejka powstała 1915 roku. Choć z biegiem lat była sukcesywnie likwidowana, a tory rozbierane, to przetrwała niemal do końca 1992 roku.

/Fot. R. Deńca/