Wszystko zaczęło się od kilku rozmów i wspólnych marzeń o tym, by także Biskupice miały miejsce, w którym mieszkańcy mogą się spotkać ze sobą, by dzieci miały plac zabaw i boisko, by zintegrować i zaktywizować mieszkańców wsi. Planów jest wiele, udało się zrobić pierwszy krok, by je zrealizować- w Biskupicach powstało Koło Gospodyń Wiejskich!

Koło istnieje od niespełna miesiąca, składa się z 35 mieszkańców Biskupic, zarówno kobiet i mężczyzn, w różnym wieku oraz z rozmaitymi pomysłami i potrzebami, ale wszystkich łączy entuzjazm, energia i wiara w to, że wspólnymi siłami uda nam się zmienić na lepsze naszą wieś i zintegrować jej mieszkańców. Swoją działalność członkowie nowego KGW rozpoczęli od zorganizowania spotkania z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się 7 marca 2020 r. w budynku remizy OSP w Biskupiach. Przy kawie i własnoręcznie przygotowanych słodkościach rozmawiano o planach i podejmowano decyzje, które działania są najpilniejsze.

Koło z Biskupic obecnie stara się o dofinansowanie z FIO Małopolska Lokalnie Północ, które umożliwi zorganizowanie Dnia Ziemniaka i zakup urządzeń gastronomicznych, dzięki którym można przyrządzać dania z ziemniaków, bo jak podkreślają członkowie nowego KGW – ziemniaki z Biskupic są najlepsze! To właśnie ziemniaki są najczęściej uprawiane na biskupickich polach i one są naszym produktem regionalnym, dlatego chcą je wypromować i rozsławić. Podobnie jak wodę źródlaną wypływająca z kilku źródeł w Biskupicach. Symbol ziemniaka jak i kropel wody są zawarte w logo KGW Biskupice, które wykonało zaprzyjaźnione Studio Reklamy My4.

O dalszych planach mówią członkowie nowo powstałego Koła

Pragniemy zagospodarować przestrzeń wokół remizy, należącej do OSP w Biskupicach, chcemy by powstał plac zabaw, boisko do gry w piłkę, a także miejsce do rekreacji i wypoczynku. Dodatkową atrakcją jest znajdujące się obok remizy malownicze źródełko, które również chcemy wyeksponować i poczyniliśmy kolejne kroki aby uzyskać na to dofinansowanie. Nasza remiza również wymaga remontu, dzięki funduszowi sołeckiemu już w tym roku planowana jest instalacja centralnego ogrzewania, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Członkowie Koła wraz ze strażakami z OSP sobotnie przedpołudnia spędzali porządkując teren otaczający remizę.

Obecna sytuacja związana z koronawirusem krzyżuje nasze plany, bo nie mamy możliwości spotkania się, aby wspólnie robić palmy wielkanocne i świąteczne ozdoby, ale miejmy nadzieję, że wkrótce uda nam się zorganizować kurs florystyczny, a następnie warsztaty z wikliny papierowej i szydełkowania dla członków Koła. Aktualnie mamy w planach festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który miałby odbyć się w czerwcu i byłby pierwszą większą imprezą od wielu lat zorganizowaną w Biskupicach. Miejmy nadzieję, że pandemia szybko się zakończy i będziemy mogli realizować swoje plany.