77. rocznica mordu na rodzinie Baranków

0
500

15 marca 2020 r. w Miechowie uczczono pamięć zamordowanej przez hitlerowców rodziny Baranków z Siedlisk i ukrywanych przez nich Żydów. Na tę okoliczność w kościele św. Krzyża w Siedliskach odprawiona została msza święta.

W przeddzień rocznicy, Dariusz Marczewski – Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Michał Biernacki – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków oraz dr Marcin Chorązki z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej złożyli kwiaty, na grobach rodziny Baranków, a ks. Franciszek Siarek – Proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie odmówił modlitwę.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków i Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Do zbrodni na Barankach doszło 15 marca 1943 r. w Siedliskach pod Miechowem. Najpierw hitlerowcy zabili czterech Żydów, którzy ukrywali się w zabudowaniach Baranków. Piąty z ukrywających się uniknął śmierci, ponieważ nie było go akurat na miejscu. Niemcy rozstrzelali też członków rodziny Baranków. Jako pierwsi zginęli Wincenty Baranek i jego żona Łucja. Następnie synowie Henryk i Tadeusz. Macocha Wincentego, Katarzyna, zdołała się ukryć, ale zginęła nazajutrz, doprowadzona na posterunek niemieckiej żandarmerii.