26 lutego 2020 roku uczniowie klasy VIII pod opieką Małgorzaty Boryckiej i Marty Gajos zwiedzili muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz zagłady, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Przewodnik w ciekawy i przejmujący sposób opowiedziała o nazistowskich zbrodniach popełnionych w obozie na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach, o martyrologii, obozowym życiu, o funkcjonowaniu tej „fabryki śmierci”.

Wszystko, co znajduje się w obozie robi niesamowite i przerażające wrażenie: słynny sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców na bramie obozu „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym”, druty kolczaste, baraki, w których mieszkali więźniowie, drewniane prycze, cele śmierci, komora gazowa, krematoria, fotografie na ścianach, bloki z osobistymi rzeczami więźniów i inne przerażające obrazy życia w obozie. Aż trudno uwierzyć, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.  

Wizyta w hitlerowskim obozie koncentracyjnym była nie tylko niezwykłą i poruszająca lekcją historii, ale także lekcję budzenia szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie. Lekcja ta na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

/SP Antolka/