Spektakl „Sen o Helladzie” w ZSP w Książu Wielkim

0
313

Kim był Homer? O czym wieszczyła Pytia delficka? Czy wojna trojańska naprawdę wybuchła z powodu pięknej Heleny? Z jakiego powodu w sztafecie olimpijskiej niesiony jest ogień? Dlaczego żyjemy w epoce żelaza? Czy drzwi domów Greków musiały być posmarowane smołą?

Uczniowie z Książa Wielkiego mogli poznać odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania dzięki spektaklowi pt. „Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji” obejrzanemu 26 lutego 2020 r. Twórcami dzieła (a zarazem wykonawcami głównych ról) są zasłużeni aktorzy scen polskich Wojciech Habela i Jacek Lecznar. Widowisko zostało przygotowane dla młodzieży jako uzupełnienie wiedzy z przedmiotów takich jak język polski i historia.

Aktorzy w ciekawy sposób przybliżyli widowni zagadnienia związane ze starożytną Grecją: mitologię, postacie herosów, wierzenia, przesądy, życie obyczajowe mieszkańców Hellady, początki europejskiego teatru i narodziny igrzysk olimpijskich. Tematyka dotycząca starożytności powiązana została z czasami współczesnymi i wierszami Leopolda Staffa ,,Odys” i Konstandinosa Kawafisa ,,Itaka”. Lecznar i Habela doradzali młodym podróżnikom:

Jeżeli do Itaki wybierasz się w podróż,
niech będzie to podróż długa,
pełna przygód i nauk.[…]

Ciekawym pomysłem, który wywołał aplauz miłośników Melpomeny, było włączenie uczniów do spektaklu. Młodzi aktorzy świetnie spisali się jako krwiożerczy Kronos pożerający własne dzieci (K.Szumerowski), jego małżonka Reja (K. Gębka), czy wieszcząca Pytia delficka (Z. Szwej). Zwłaszcza wieszczka musiała uporać się z wieloma pytaniami uczniów zatroskanych o swoje oceny i przyszłe sprawdziany. W spektakl zostały wkomponowane fragmenty eposów Homera,,Iliady” i ,,Odysei”, np. pojedynek Achillesa z Hektorem.

Na uwagę zasługiwała oprawa muzyczna widowiska. Oddziaływała ona na widza w takim samym stopniu jak gest, ruch oraz słowo. Perfekcyjny był (jak zwykle) warsztat aktorski wykonawców. Scenografia nawiązywała do czasów antycznych, najbardziej charakterystyczne elementy dekoracji to maski teatralne- komiczna i tragiczna.

Spektakl spodobał się nie tylko ósmoklasistom, dla których był doskonałą powtórką przed czekającym ich w kwietniu egzaminem, ale także młodszym dzieciom. Zgotowali aktorom gromkie brawa. Wszyscy z niecierpliwością oczekują następnego spotkania z Wojciechem Habelą i Jackiem Lecznarem.

[ngg src=”galleries” ids=”1415″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]