Uczniowie z Dziaduszyc na turnusie narciarskim w Sidzinie

0
630

W dniach od 9 lutego do 15 lutego 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Dziaduszycach wzięli udział w turnusie narciarskim – w nauce i doskonaleniu jazdy na nartach. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Jerzy Schab i Marek Sarna, którzy pełnili role i funkcję instruktorów na stoku i opiekunów – wychowawców w ośrodku wspomagani przez kadrę Domu Wczasów dziecięcych nr 2 w Sidzinie.

W dniu przyjazdu po zakwaterowaniu zostaliśmy zapoznani z obowiązującymi regulaminami (prawami i obowiązkami) uczestników turnusu, dekalogiem narciarza, regulaminem wycieczek szkolnych. Odbyła się pogadanka na temat prawidłowego zachowania się w sytuacji zagrożenia (chodziło głównie o zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży). Później nastąpił dobór sprzętu narciarskiego (narty, buty, kask).

Następnego dnia pojechaliśmy na stok do Spytkowic. Część z nas rozpoczęła po raz pierwszy przygodę a niektórzy już samodzielnie pod okiem i opieką panów: Jerzego Schaba i Marka Sarny szusowali z góry doskonaląc swoje umiejętności, co niektórzy rodzice obserwowali na kamerkach umieszczonych na stoku narciarskim.

W drugim dniu pobytu musieliśmy zmienić planu ze względu na (warunki atmosferyczne) załamanie pogody. Nasi opiekunowie zorganizowali nam wspaniałą wycieczkę do Chochołowa na termy. Ośrodek nam się podobał, czekało na nas wiele atrakcji: jacuzzi, wody lecznicze, zjeżdżalnia pontonowa, grota solna, baseny zewnętrzne.

Zrelaksowani wróciliśmy do DWDz nr 2 i następnego dnia byliśmy gotowi szlifować nasze postępy w jeździe na nartach. Pogoda nam dopisała i kontynuowaliśmy naszą przygodę z nartami.

Po południu mieliśmy zorganizowany profesjonalny kulig – były prawdziwe sanie i zaczepione sanki ciągnięte przez konie, zimowy pejzaż.

W czasie pobytu nie narzekaliśmy na brak zajęć. Uczniom zwracano uwagę na propagowanie zdrowego stylu życia i zachowań proekologicznych na co dzień. Mogli oni kształtować świadomość i umiejętność dbania o zdrowie własne i kolegów. Wszystkim towarzyszyły dobre humory. Uczestniczyliśmy w warsztatach nauki wyrobów zabawek z ekologicznego siana, decoupage, wyrób biżuterii, odbyły się konkursy pokazu mody, czystości, turniej gier i zabaw, kawiarenka (wyłonienie pary najlepszych kelnerów). W pamięci pozostaną dyskoteki – wieczorek zapoznawczy i walentynkowa, warsztaty, na których mogliśmy popisać się kreatywnością. Swój urok miało ognisko i śpiewy pieśni biesiadnych.

W piątek tj. w ostatni dzień wyjazdu na narty (14.02.2020r.), każdy, kto chciał mógł popisać się nabytymi umiejętnościami zaliczając slalom na stoku w Spytkowicach. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale.

Po kolacji a przed dyskoteką nastąpiło pakowanie bagaży.

Czas w Sidzinie szybko minął i musieliśmy wracać do domów. Nastąpiło to w sobotę po podsumowaniu całego pobytu i rozdaniu dyplomów oraz pamiątkowych statuetek. Dziękujemy panom: Jerzemu Schabowi i Markowi Sarnie za opiekę i zorganizowanie nam wspaniałego pobytu – turnusu narciarskiego a wójt Marcie Vozsnak za dofinansowanie naszego wyjazdu. Mamy nadzieję, że za rok każdy z nas będzie chciał przyjechać do tej bajecznej krainy, aby kontynuować przygodę z nartami a panowie organizatorzy nie odmówią nam opieki.

szkolny redaktor
organizatorzy: Jerzy Schab i Marek Sarna


 

Warsztaty ekologiczno – artystyczne

10 lutego 2020 roku panowie Jerzy Schab i Marek sarna zorganizowali dla uczestników turnusu narciarskiego w Sidzinie warsztaty ekologiczno – artystyczne z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego jakim jest naturalne siano. Uczestnicy mogli poprzez naukę i zabawę wykonać swoją pracę według własnej inwencji twórczej. Warsztaty pozwoliły odkryć i rozwinąć wśród uczestników zdolności manualne, plastyczne a także pobudzić ich fantazję i ukryte pokłady wyobraźni. W warsztatach, organizatorów wsparła artystka – pani Danuta Gałuszka z synem Marianem.

Wykonane w ten sposób zabawki pachną i stanowią piękną ozdobę w domu a co najważniejsze są ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

W czasie pobytu na turnusie narciarski, gdzie uczyliśmy się i doskonalili jazdę na nartach, nasi opiekunowie : Jerzy Schab i Marek Sarna zorganizowali nam warsztaty szkoleniowe z nauki decoupage i robienia biżuterii.

Zajęcia prowadziła pani Ania Czarny – nauczycielka z DWDz nr 2 w Sidzinie.

W bardzo przystępny i ciekawy sposób zapoznała nas z tematyka warsztatów i ich celem, objaśniła na czym polega technika decoupage i jak się robi bransoletki. Każdy z uczestników pod jej czujnym okiem i radami mógł nie tylko wykonać ale również i zabrać pracę. Udział w takich zajęciach wzbogacił nasza wiedzę i umiejętności manualne, pobudził naszą wyobraźnię i kreatywność w działaniu.


W chochołowskich basenach termalnych

Chochołowskie termy to największy kompleks basenów termalnych na Podhalu. Zawiera strefę rekreacji, strefę zdrowia i urody, SPA, sportu oraz strefę eventów.

Z ich atrakcji skorzystały dzieci uczestniczące w wycieczce zorganizowanej w dniu 11 lutego 2020 roku a będące na białej szkole w Sidzinie.

Opiekunami podczas tej wycieczki byli organizatorzy : Jerzy Schab, Marek Sarna oraz Maciej Zimoń i Dorota Krawczyk (wychowawcy z DWDz nr 2 w Sidzinie).

Jadąc na termy, uczestnicy mogli zobaczyć i podziwiać wieś podhalańską Chochołów, położoną w dolinie potoku Czarny Dunajec, którą charakteryzuje budownictwo regionalne, ponieważ zagrody góralskie budowane są w stylu podhalańskim zwanym ulicówką ( drewniane domy kryte gontem). Najbardziej wiekowym domem – budynkiem w Chochołowie jest chałupa Bafiów z 1798 roku, gdzie mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego. Jadąc przez tę miejscowość możemy podziwiać Tatry Zachodnie, wzgórza Cyrhlica oraz Kotelnicę.

To właśnie tu, w Chochołowie mieszczą się największe termy na Podhalu, z których atrakcji skorzystała nasza młodzież. Relaksowaliśmy się korzystając z kąpieli w beczkach siarkowych i wodach solankowych oraz ze zjeżdżalni pontonowej wychodzącej na zewnątrz budynku (woda ciepła w basenie a na zewnątrz temperatura w minusie).

Pobyt na termach szybko i przyjemnie minął. Pozwolił zrelaksować się i zregenerować siły przed dalszą nauką i doskonaleniem jazdy na nartach.


 

Kulig

W kolejny dzień pobytu na turnusie narciarskim, tj. 12 lutego 2020 roku zorganizowano nam kulig czyli przejażdżkę prawdziwymi saniami ciągniętymi przez konie. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Jerzy Schab i Marek Sarna.

Była to dla nas doskonała atrakcja, ponieważ dziś trudno spotkać prawdziwe duże sanie konie, które je ciągną i śnieg, bo tego ostatnio jak na lekarstwo.

Młodzież jadąc saniami po śniegu ciągniętymi przez konie rozkoszując się świeżym, górskim  powietrzem podziwiała uroki miejscowego krajobrazu. Była to celebracja lokalnej kultury – folkloru. Mogliśmy doświadczyć tego, jak dawniej bawili się nasi pradziadkowie. Na koniec tej naszej „kuligowej” wyprawy, której towarzyszyły śpiewy zorganizowaliśmy następnego dnia wspólne pieczenie kiełbaski przy góralskim ognisku zwanym watrą.

Takie spędzenie wolnego czasu hartuje nasz organizm, a połączone ze śpiewem, promują miejscowy folklor. Było to dla nas ogromnym przeżyciem ,za co dziękujemy, ponieważ mogliśmy w otoczeniu drzew, łąk i góralskich opowieści w zimowej sannie przeżyć miłą przygodę.