II Wieczór filmowy w Książu Małym

0
731

27 stycznia 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Małym spotkali się po raz drugi na „Wieczorze filmowym”. Jest to projekt realizowany przez nauczycieli: Bożenę Janus, Monikę Wojtyrę oraz Edytę Ratuch.

Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość zapoznania się z historią kina i filmu, rozwiązywali quizy związane z oglądanymi filmami, bajkami czy lekturami szkolnymi, uczestniczyli w zajęciach muzyczno – tanecznych. Brali udział w warsztatach plastycznych o tematyce filmowej. Zdobywali wiedzę praktyczną z zakresu zdrowego żywienia, przygotowywania posiłków i nie tylko. Projekt ma również na celu integrację społeczności szkolnej oraz pokazanie dzieciom różnych form spędzania czasu wolnego. W poniedziałek uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe obejrzeli dwie ekranizacje lektur szkolnych: klasy III-VI wraz z Bożeną Janus – „Mały Książę” i klasy VII-VIII z Moniką Wojtyrą – film Andrzeja Wajdy –  „Pan Tadeusz”. W przerwie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby zintegrować się w grupowych tańcach „Kaczuszki” czy „Belgijka”.

Po zakończeniu projekcji uczniowie klas III-VI wzięli udział w quizie na temat obejrzanej lektury. Rywalizacja była zacięta, a zwycięzcy dostali drobne nagrody rzeczowe. W klasach VII-VIII odbył się natomiast quiz 1 z 10 sprawdzający wiedzę nie tylko z lektury „Pan Tadeusz”, ale również z wiedzy ogólnej. Po zaciętej walce troje najlepszych zostało nagrodzonych drobnymi gadżetami.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty plastyczne i kulinarne. Pod okiem Edyty Ratuch dzieci wykonywały plakaty tematyczne związane z filmem „Mały Książę”, inni natomiast pod kierunkiem Doroty Wierzby z Koła Gospodyń Wiejskich w Książu Małym zagniatali ciasto, wałkowali i wykrawali pyszne faworki. Atmosfera podczas pracy była wspaniała, pełna radości i uśmiechów. Nawet chłopcy z wielkim zaangażowaniem uczyli się przyrządzać pyszne ciastka.

Gdy pani Dorotka kończyła smażenie faworków, uczestnicy spotkania zgromadzili się ponownie na sali gimnastycznej, aby tam zapoznać się z układem polskiego tańca narodowego jakim jest „Polonez”. Uczniowie starszych klas wykonali przygotowany układ taneczny, po czym przystąpili do nauczenia tego tańca młodszych kolegów. Warsztaty taneczne odniosły sukces i każdy uczeń ukończył mini kurs tańca.

Po uczcie muzycznej nastąpiła uczta dla ciała, wszyscy zgromadzili się wokół stołów, na których królowały pyszne faworki obsypane cukrem pudrem i ciepła herbata. II wieczór filmowy dobiegał końca, jednak uczniowie nie bardzo chcieli się rozstać ze szkołą i prowadzącymi. Zaproponowali jeszcze kilka zabaw i tańców grupowych. Bawili się i śmiali do łez przy „Wizycie w ZOO” czy zabawie „Pif- Paf”, tańczyli w rytm przebojów „Jedzie pociąg z daleka, „La Bomba”, a do zabawy włączyły się również dyrektor Danuta Gajos oraz nauczycielki prowadzące projekt.