„Żyj zdrowo i kolorowo” projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Książu Małym

0
595

W dniach  25 –29 listopada 2019 r.  uczniowie klasy drugiej i trzeciej realizowali  projekt edukacyjny  pt. „ Żyj zdrowo i kolorowo”. Celem jego było  propagowanie zdrowego, aktywnego  i odpowiedzialnego stylu życia. Adresatami projektu była cała społeczność szkolna.  Każdy dzień tego tygodnia wypełniały różne działania. 

Pierwszy pod hasłem „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. Uczniowie kl. III przedstawili społeczności szkolnej   prezentację  na temat – „Zanieczyszczenie powietrza i jego wpływ na zdrowie człowieka”. Zwrócili  uwagę  na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych.

Na zakończenie odbyła się ewaluacja wiedzy M. Sojka podzieliła uczniów na grupy, a każda grupa musiała odpowiedzieć na kilka pytań. Po wspólnym podsumowaniu okazało się, że  uczniowie wykazali się bardzo dobrą wiedzą w tej tematyce.

Następne dni upłynęły w atmosferze dbałości o własne zdrowie. Głównym akcentem był  ruch i ćwiczenia fizyczne. Na przerwach dzieci tańczyły i ćwiczyły w rytmie muzyki. Podczas lekcji pilnowały, aby odbywały się ćwiczenia śródlekcyjne.

W kolejnym dniu uczniowie spotkali się z pielęgniarką i wysłuchali bardzo pouczającej pogadanki o higienie, zasadach dbania o zdrowie, zachowaniu podczas przeziębienia i choroby oraz  o zasadach przyjmowania leków.

Czwartek to dzień owocowo – warzywny. Uczniowie kl. II i III przygotowali szaszłyczki, które były częścią drugiego śniadania.  Następnie odbyła się degustacja przygotowanych potraw, która cieszyła się niezwykłym powodzeniem wśród koleżanek  i kolegów. Klasa II pod opieką A. Wojas wystąpiła z przedstawieniem – „Piknik witamin”  mówiącym o znaczeniu owoców i warzyw w codziennej diecie człowieka. Przez cały dzień  w sali gimnastycznej odbywały się „roztańczone przerwy” dla wszystkich uczniów.

Dzień Wody rozpoczęto od przygotowanej przez kl. III prelekcji. Uczniowie zapoznali się z funkcją wody w organizmie człowieka oraz co się dzieje, gdy tej wody zabraknie.
Uczniowie

W czasie realizacji  projektu cała społeczność szkolna w praktyczny sposób i z wielkim zaangażowaniem pokazała jak dbać o zdrowie, by w zdrowym ciele na długo zagościł zdrowy duch.