Biskup kielecki Jan Piotrowski z wizytą duszpasterską w Miechowie

0
798
Hierarcha Diecezji Kieleckiej pobłogosławił mieszkańców i pracowników DPS oraz poświęcił otwartą pod koniec września br. „Strefę Aktywizacji i Rehabilitacji dla Mężczyzn Niepełnosprawnych Intelektualnie

W czwartek 12 grudnia do Miechowa przybył Biskup Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski. Swą wizytą duszpasterską pokrzepił mieszkańców oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Warszawskiej w Miechowie oraz pacjentów i personel medyczno-administracyjny Szpitala św. Anny w Miechowie.

W DPS Metropolitę kieleckiego, któremu towarzyszyli – ks. Wojciech Polit, diecezjalny kapelan służby zdrowia, ks. Franciszek Siarek, proboszcz Parafii Grobu Bożego i ks. Stanisław Latosiński, kapelan DPS i Szpitala, powitał Jacek Kobyłka, starosta powiatu miechowskiego i Małgorzatą Wachacką dyr. Domu. Hierarcha naszej diecezji pobłogosławił mieszkańców i pracowników DPS oraz poświęcił otwartą pod koniec września br. „Strefę Aktywizacji i Rehabilitacji dla Mężczyzn Niepełnosprawnych Intelektualnie. O historii Domu, która rozpoczęła się w 1971 roku, opowiadał ks. Stanisław Latosiński, który jako kapelan posługuje w tej i innych miechowskich placówkach od 1991 roku.

Starosta Jacek Kobyłka wyraził radość z obecności biskupa Piotrowskiego. Przypomniał, iż „Strefa Aktywizacji” przy DPS powstała w ciągu kilku miesięcy tego roku. Na pamiątkę wizyty metropolity, starosta wręczył mu upominki związane z ziemią miechowską, w tym album przedstawiający rozproszone po ziemi miechowskiej przydrożne kapliczki, wydany przez Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Ksiądz biskup wspomniał, iż niegdyś świat ludzi niepełnosprawnych był gdzieś upchany, schowany w zaciszu domów. – Dziś się to absolutnie zmieniło. Ci ludzie wychodzą do świata, za co trzeba dziękować Panu Bogu – podkreślał. W myśl afrykańskiego przysłowia „jeden palec nie myje twarzy”, metropolita mówił o zasługach wielu osób, które przyczyniły się do powstania nowego obiektu przy DPS.

Drugim punktem wizyty biskupa Jana Piotrowskiego był Szpital św. Anny w Miechowie. W koncelebrze kapelanów i miechowskiego proboszcza, duszpasterz Diecezji Kieleckiej odprawił Mszę św. w kaplicy szpitalnej. Po liturgii, łamiąc się opłatkiem zebrani złożyli sobie życzenia świąteczne, po których biskup oprowadzany przez dyr. Mirosława Drożdża udał się z posługą duszpasterską do pacjentów i personelu. Po drodze poświęcił odnowioną pracownię RTG poprzez zakup cyfrowego aparatu RTG oraz ucyfrowienie dotychczas działających urządzeń. Od tej pory diagnostyka obrazowa w zakresie RTG jest w pełni cyfrowa, podnosząc zdecydowanie wartość diagnostyczną badań. Nowoczesny system informatyczny pozwala na bezpieczne archiwizowanie obrazów, także z innych urządzeń (tomograf komputerowy czy w przyszłości rezonans) oraz łatwy i szybki dostęp do nich przez lekarzy.

Krzysztof Capiga