Piękno pereł może cieszyć przez lata. Dowiedz się, jak o nie dbać!

0
323

Biżuterię z dodatkiem pereł kochają kobiety na całym świecie. Trudno im się dziwić – nie ma bowiem drugiego tak uniwersalnego minerału ani kamienia szlachetnego. Perły pasują każdej damie, niezależnie od wieku i stylu ubierania. Już ikony stylu, jak Grace Kelly czy Audrey Hepburn, doceniały niepowtarzalny wygląd tych kamieni, a rzesze innych kobiet poszły w ich ślady. Jeśli i Ty uwielbiasz perły, to z pewnością chcesz, by wymarzone kolczyki, naszyjniki i bransoletki długo pozostawały piękne. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest odpowiednia pielęgnacja biżuterii. Sprawdź, jak zadbać o kosztowności.

Zachowaj subtelny blask perły na długo: czyść ją umiejętnie

Perły są delikatne i bardziej miękkie, niż kamienie szlachetne, więc ich czyszczenie powinno odbywać się z jak największym wyczuciem. Kiedy kupujesz półprodukt do robienia biżuterii, przykładowo w sklepie Gal-Art, pierwszym rzucającym się w oczy atutem tego kamienia jest jego blask. Warto zachować go na dłużej – w tym celu przecieramy go miękką ściereczką zaraz po zdjęciu kosztowności. Pot może bowiem źle wpływać na perły, które z czasem matowieją i nie zachwycają swoim wyglądem tak samo, jak na początku. Pamiętaj też, żeby chronić opisywane kamienie przed wpływem substancji chemicznych, chociażby perfum lub kosmetyków. Składniki w nich zawarte również odciskają piętno na perłach, pozbawiając je blasku. Dlatego dobrym ruchem jest zakładanie biżuterii już po wykonaniu makijażu.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii z pereł też ma znaczenie

W naturze perły powstają na skutek działań morskich organizmów, czyli małży, dlatego nie pozostają obojętne na działanie wilgoci nawet wtedy, gdy są już elementem kosztowności. Pod wpływem wody mogą pęcznieć, a w czasie suszy wyschnąć, co prowadzi nawet do pękania i kruszenia ich powierzchni. Aby biżuteria z pereł długo cieszyła swoim wyglądem, dobrze jest przechowywać ją w nieco wilgotnym, lecz niezbyt mokrym otoczeniu. Lepiej nie wystawiać jej na działanie słońca i ciepła; także trzymanie ulubionych kolczyków czy naszyjników w foliowej lub plastikowej torebce nie wpłynie dobrze na kondycję perły. Zbyt wysuszony kamień po prostu rozkruszy się, zamieniając w kupkę perłowego proszku.

Pamiętaj o tym, że biżuteria z dodatkiem pereł jest dosyć krucha

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, perły są dużo delikatniejsze, niż inne kamienie szlachetne, a co za tym idzie, także bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Z tego względu biżuterię z pereł trzymaj oddzielnie, w zamykanym bawełnianym woreczku albo zawiniętą w miękki materiał. Czyszcząc perły, używaj jedynie szmatki – wszelkie szczoteczki, pasty, proszki i inne środki mogące uszkodzić powierzchnię minerału schowaj do szuflady. Możesz też umyć perłę w letniej wodzie wzbogaconej odrobiną mydła, a potem osuszyć, okrywając ściereczką.