Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z Krakowa z wizytą w Książu Wielkim

0
834

W dniach 18-19.11.2019 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Książu Wielkim odbyła się dwudniowa wizyta grupy Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej” z Krakowa, która prowadziła pokazy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży  szkół z terenu Gminy Książ Wielki. W spotkaniach uczestniczyły uczniowie z następujących placówek: Szkoły Podstawowej w Antolce, Szkoły Podstawowej w Książu Małym, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim oraz Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych w Książu Wielkim.

Pokazy dotyczyły zjawisk dziejących się wokół nas: w kontekście nauk o Ziemi, nauk medycznych, biologicznych, fizycznych, chemicznych oraz technicznych. Demonstracje  naukowe zarówno przez starszych jak młodszych uczniów  zostały przyjęte z wielkim  zainteresowaniem i zaangażowaniem. Dzięki niestandardowej narracji i opiece animatorów z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie zajęcia były wyjątkowym doświadczeniem dla uczniów, którzy przeżyli przygodę „nie z tej Ziemi”. Prowadzący wcieli się w role, które pomogły zrozumieć uczniom skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne.

Pierwszego dnia zajęcia prowadzone były dla najmłodszych  klas I-III. Animatorzy zabrali dzieci na  “Wyprawę na inną planetę” podczas której mogły dowiedzieć  się jakie przygody czekają nas na innej planecie, czy panują na niej warunki dogodne do życia, czy uczestnicy misji MCN-5 odeprą atak Ignorantian Naukowych.

Drugiego dnia starsi uczniowie z klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawych poznali „Wyzwania naukowe – Science Challenge”. Matematyka, fizyka, chemia, biologia… Spojrzeli na nie z zupełnie innej, zabawnej perspektywy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak za pomocą różnych przedmiotów codziennego użytku można samodzielnie badać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Poruszano także tematykę z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przyrody.

W związku z udaną współpracą mamy nadzieję na kolejne przedsięwzięcia w przyszłości i kontynuację wspólnych działań, a w 2022 roku wszyscy będą mogli uczestniczyć w zajęciach w nowo budowanej siedzibie Cogiteonu w Krakowie, przy al. Bora-Komorowskiego. Tam znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku, 6 laboratoriów, strefa emocji i sala konferencyjna, a na dachu powstanie ogród zmysłów.