Uczniowie z Kozłowa na Małopolskiej Nocy Naukowców 2019

0
292

27 września 2019 roku uczniowie klas siódmych, ósmych oraz klas piątych uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców. Pod opieką Agnieszki Kalemby, W. Chudzińskiej, A. Milewskiej-Pełki oraz A. Kopcia uczniowie uczestniczyli w eksperymentach oraz pokazach z pogranicza chemii i fizyki.

Na początku uczniowie w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej wysłuchali wykładu pt. „Aerożel – materiał przyszłości”, podczas którego poznali tajniki otrzymywania nowoczesnych materiałów. Kolejnym punktem programu był udział w pokazach eksperymentów chemicznych „Jak gotują naukowcy, czyli noc kulinarnych doświadczeń”.

W ramach pokazów uczniowie wzięli udział w wielu efektownych eksperymentach chemicznych związanych z tematyką kulinarną np.: pasta dla słonia, chemiczne węże, badanie pH za pomocą wywaru z czerwonej kapusty. Największy zachwyt w uczniach wywołały eksperymenty z ciekłym azotem. Dużą atrakcją okazał się również pokaz możliwości robota Pepper, jak np.: powitanie, prowadzenie dialogu, demonstracja sztuczki karcianej, przedstawienie możliwości rozpoznawania emocji na podstawie wyrazu twarzy.

Podczas tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców uczniowie z Kozłowa nie tylko miło spędzili czas, ale przede wszystkim pogłębili wiedzę zdobywaną na lekcjach.