Senior też może być ratownikiem dzięki uczniom z Kozłowa

0
579

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kozłowie bierze udział w Konkursie Odblaskowa Szkoła, którego celem jest promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. W ramach tego konkursu zaplanowano dwa spotkania z seniorami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępiu. Pierwsze odbyło się 3 października 2019 r.

Uczniowie klas ósmych pod opieką Agnieszki Kalemby i Joanny Gierat w ramach programu „Bezpieczna szkoła” zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępiu zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz procedurami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji podejrzenia zawału serca, krwawienia z nosa czy w sytuacji, gdy osoba poszkodowana straciła przytomność.

Młodzi adepci ratownictwa na specjalnych fantomach przeprowadzili fachowo RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. Pokazali też, jak sprawnie i przede wszystkim prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Dopełnieniem warsztatów było przypomnienie przez uczniów numerów alarmowych, ich przeznaczenia i zasad wzywania pomocy w razie zagrożenia. Na koniec wszyscy uczestnicy mieli możliwość praktycznego popróbowania samodzielnego udzielania pierwszej pomocy w zaaranżowanych sytuacjach.