Ziemia Miechowska w Walce o Wolność – VII edycja konkursu w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

0
739
Laureat I miejsca spośród szkół podstawowych

W środę 2 października 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie rozstrzygnięto VII edycję konkursu wiedzy historycznej „Ziemia Miechowska w Walce o Wolność” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Miechowskiego Jacka Kobyłki.

W zmaganiach historycznych wzięli udział przedstawiciele ze szkół podstawowych i średnich: SP Janowice, SP Książ Mały, SP Prandocin, SP Smroków, SP Charsznica, SP Kozłów, SP Gołcza, SP Nr 1 Miechów, SP Nr 2 Miechów, SP Pstroszyce, SP Tczyca, ZS Nr 1 Miechów, LO Miechów oraz gospodarze konkursu – ZS Nr 2 Miechów.

– Sięgając myślami do historii wiemy, że wolność dla ziemi miechowskiej i całej naszej Ojczyzny przychodziła różnymi, krętymi ścieżkami i drogami – mówił starosta Jacek Kobyłka podkreślając jak ważna jest pamięć o naszej historii. Gratulował i dziękował dyrekcji oraz gronu pedagogicznemu za to, że poprzez organizację tego konkursu i innych wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym, szerzą nasze dziedzictwo wśród kolejnych pokoleń.

Przy okazji rozstrzygnięcia konkursu, młodzież Zespołu Szkół Nr 2 oraz ich rówieśnicy i młodsi koledzy z innych placówek biorących w nim udział, mieli nie lada okazję obcować na żywo ze świadkiem wydarzeń sprzed 80. lat – kpt. Antonim Sieleckim, który dzielił się swoimi wspomnieniami i refleksjami z tamtych tragicznych wydarzeń. Wspomniał, iż tytuł konkursu w pełni oddaje wspaniałe i wielkie tradycje ziemi miechowskiej w walce o wolność.

Wiedzę o zmaganiach na Miechowszczyźnie z czasu II wojny światowej, przekazaną przez kpt. Sieleckiego, uzupełniła Sylwia Dziuba z Muzeum Ziemi Miechowskiej. Artystycznie pamięć o tamtych wydarzeniach przywołali harcerze z XI Drużyny Wędrowniczej im. Tadeusza Zawadzkiego działająca przy ZS Nr 2.

Laureatami VII edycji „Ziemia Miechowska w Walce o Wolność”, którzy otrzymali puchary, nagrody i dyplomy z rąk starosty Jacka Kobyłki i dyr. Marii Paschek, ufundowane przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Miechowie, zostali:

konkurs plastyczny:

  • I miejsce – ZS Nr 1 w Miechowie
  • II – LO w Miechowie
  • III – SP Nr 1 oraz SP Nr 2 w Miechowie

Najlepszymi w konkursie wiedzy okazali się:

szkoły podstawowe:

  • I – Bartosz Szopa (SP Nr 1 w Miechowie)
  • II – Zofia Pałyga (SP Nr 2 w Miechowie)
  • III – Izabela Jarosińska (SP w Książu Małym)

szkoły średnie:

  • I – Michał Piotrowski (LO w Miechowie)
  • II – Aleksandra Pieniężna (ZS Nr 2 w Miechowie)
  • III – Wojciech Skwara (ZS Nr 1 w Miechowie)

Konkurs z ramienia organizatorów (ZS Nr 2) przygotowały: Ewelina Konewecka-Smok, Iwona Zagórska, Agnieszka Sikora, Agnieszka Poteralska

Krzysztof Capiga