Rozwój zawodowy Małopolan – porozumienie samorządów z Wojewódzkim Urzędem Pracy

0
585

Starosta Jacek Kobyłka oraz włodarze i przedstawiciele gmin powiatu miechowskiego w piątek 27 września 2019 podpisali deklarację współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie w zakresie rozwoju zawodowego Małopolan poprzez realizację projektów WUP – „Kierunek Kariera”, „Kierunek Kariera Zawodowa” oraz „Nowy Start w Małopolsce”.

– Zmalało bezrobocie. Dziś niemalże nie mówimy już o bezrobociu, a raczej mówimy o poszukiwaniach pracowników chętnych do podjęcia pracy – wspomniał na inaugurację spotkania starosta Jacek Kobyłka. Dlatego wyraził radość, iż WUP wprowadza nowe mechanizmy i kierunki działania, aby maksymalnie wykorzystać potencjał już pracujących albo zachęcić do powrotu tzw. emigrantów zarobkowych.

Michał Kądziołka, wicedyr. WUP w Krakowie podkreślał, iż przyjechał na teren powiatu miechowskiego z wielką ilością pieniędzy dla mieszkańców. – Od was będzie zależało, na ile mieszkańcy skorzystają z naszej bogatej oferty – mówił. Liczył, iż to spotkanie na szczeblu powiatowym, a potem kolejne robocze w poszczególnych gminach, przyczynią się do jak najlepszego wykorzystania wspomnianych środków.

Projekty województwa małopolskiego „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa” to konkretna oferta dla mieszkańców regionu – można otrzymać niemal 7000 zł dofinansowania na szkolenia za pośrednictwem systemu bonów szkoleniowych.
Głównym celem projektów jest podnoszenie kompetencji językowych, cyfrowych i zawodowych zgodnie ze wskazaniami przeprowadzonego wspólnie z doradcą zawodowym Bilansu Kariery.

Z kolei dla osób powracających z zagranicy, pozostających bez pracy jest projekt „Nowy Start w Małopolsce„, w którym oprócz Bilansu Kariery można uzyskać pomoc w znalezieniu dofinansowania na dalszy rozwój, zatrudnienie i osiedlenie się na stałe w Małopolsce.

Więcej informacji o projektach WUP na stronie internetowej https://pociagdokariery.pl/

(ck)