Półkolonie letnie 2019 uczniów gminy Słaboszów – podsumowanie

0
636

W dniach 11-20 lipca 2019 r. czterdzieści osiem dzieci i młodzieży z terenu gminy Słaboszów brało udział w półkolonii letniej. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Kolpinga z Poręby-Żegoty.

Podczas turnusu uczestnicy odwiedzili Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. W Parku Etnograficznym podczas długiego spaceru zwiedzający poznali budownictwo ludowe województwa świętokrzyskiego oraz kulturę ludową tego regionu. Przy okazji wizyty w skansenie odwiedzili także Zamek Królewski w Chęcinach. Tam byli świadkami kręcenia przez ekipę Telewizji Polskiej kolejnych odcinków serialu „Korona królów” Dwukrotnie korzystali z oferty Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, gdzie podnosili swoją tężyznę fizyczną podczas pływania i zabaw w wodzie oraz na kręgielni. Zwiedzali też miasto położone na „siedmiu wzgórzach”, czyli Sandomierz. Wędrując podziemną trasą turystyczną wiodącą pod ośmioma kamienicami poznawali legendy i ciekawostki tego miasta. Spacerując po „małym Rzymie” poznawali kolejne jego zabytki – Rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, Furtę Dominikańską. Szukali także miejsc, gdzie kręcony był serial „Ojciec Mateusz”. Oglądali i fotografowali panoramę miasta i Wisły z dziedzińca Zamku Królewskiego.

Wędrując po województwie świętokrzyskim koloniści zawędrowali do Kurozwęk. Tam zwiedzali zespół pałacowy poznając najciekawsze jego eksponaty, legendy i osobliwości. Z wnętrza wozu „safari bizon” obserwowali pasące się na łące stado bizonów amerykańskich. W mini zoo obejrzeli lamy, osły, króliki, świętojańskie owieczki, strusia, kozy, świnki wietnamskie, kucyki oraz różne gatunki ptactwa. Nie mogło zabraknąć wycieczki do stolicy województwa świętokrzyskiego – Kielc, gdzie koloniści odwiedzili placówkę muzealno- edukacyjną – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W miejscu pamięci narodowej, obejrzeli dokonania naszych przodków – od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. W Kielcach brali także udział w seansie filmowym w kinie „Helios”, gdzie obejrzeli film animowany „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. Byli także w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Tam przenieśli się w magiczną i kolorową krainę bajek. Zawędrowali także do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie obejrzeli największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych narzędzi drogowych, unikatowe XIX-wieczne dokumenty, projekty dróg i mostów, dokumenty osobiste, pamiątki i mundury pracowników drogownictwa. Podziwiali także atrakcyjną ekspozycję zabytkowych maszyn drogowych. Odwiedzili także Wiślicę, gdzie zwiedzali Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny i kosztowali doskonałych lodów od państwa Bałagów – rodzinnej firmy zajmującej się ich produkcją od 1956 roku.

„Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”, aby to przysłowie okazało się nieprawdziwe w przypadku kolonistów z gminy Słaboszów, dzięki życzliwości i finansowemu wsparciu  Marty Vozsnak, wójt Gminy Słaboszów zwiedzali Miechów. Byli w Muzeum Ziemi Miechowskiej, zwiedzali Bazylikę kolegiacką Grobu Bożego i Dworek „Zacisze”. Poznali historię Jaksy Gryfity, bożogrobców, miechowskiego kościoła i zabytkowego dworku. W muzeum obejrzeli stałą ekspozycję i wystawę poświęconą bitwie miechowskiej.

Dzięki finansowemu wsparciu Krakowskiego Banku Spółdzielczego oddział w Kalinie Wielkiej uczestniczyli w wycieczce do „Ogrodu na rozstajach” w Młodzawach Małych i Pińczowa. Po ogrodzie kolonistów oprowadzał właściciel – Tadeusz Kurczyna, który w hektarowym ogrodzie zgromadził ponad dwa tysiące gatunków roślin. Ogród zachwycił wszystkich mnogością roślin, ich wspaniałymi kolorami i mnóstwem zapachów. W Pińczowie turyści wspięli się na Górę Świętej Anny i podziwiali panoramę Ponidzia.

Oczywiście podczas turnusu nie zabrakło zajęć w szkole, gdzie uczestnicy korzystali z hali, sali zabaw, boisk sportowych gdzie podnosili swoją tężyznę fizyczną uczestnicząc w zabawach i grach ruchowych. Aktywnie wypoczywali także na stadionie sportowym, gdzie korzystali nie tylko z boiska, ale również z siłowni i placu zabaw. Ostatniego dnia turnusy pod szkołę zawitali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Miechowa. Opowiadali oni o specyfice swojego zawodu i zaprezentowali sprzęt ratowniczo -gaśniczy jakim dysponują. Półkolonie zakończyły się wręczeniem kolonistom dyplomów uczestnictwa w letnim wypoczynku i drobnych upominków.

Dziesięć dni minęło bardzo szybko w miłej, przyjaznej atmosferze. Uczestnicy spędzili czas w sposób przyjemny, pożyteczny i bezpieczny. Nad ich bezpieczeństwem czuwali opiekunowie: Barbara Morawska, Mariola i Adam Wachaccy. Po półkoloniach pozostały wspomnienia i mnóstwo zdjęć. Żegnając półkolonie wszyscy mówili nie „do widzenia”, lecz „do zobaczenia za rok”.

Podziękowanie

Opiekunowie i uczestnicy półkolonii letniej składają serdeczne podziękowania pani Marcie Vozsnak –Wójt Gminy Słaboszów i pani Dorocie Klimczyk- Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego -oddział Kalina Wielka. Dziękujemy za życzliwość i wsparcie.