Charsznickie Dni Kapusty 2019 za nami

0
1758

Jubileuszowe XXV Charsznickie Dni Kapusty, których kulminacyjne wydarzenia odbyły się w niedzielę 8 września 2019 r. zainaugurowała Msza św. w Kościele Jana Chrzciciela w Chodowie, po której korowód prowadzony przez orkiestry dęte z Charsznicy i Tczycy, składający się z ustępującej kapuścianej pary królewskiej i pretendentów do tronu, polityków, samorządowców i innych gości, przemaszerował na stadion sportowy LKS Spartak.

– Słyniemy i żyjemy z warzyw, a zwłaszcza z produkcji kapusty. To jest naszą chlubą, że nasze produkty rolne, w tym kapusta, są przetwarzane przez naszych przetwórców, dając przy okazji miejsca pracy i zagospodarowując lokalną produkcję – mówił wójt Jan Żebrak oficjalnie otwierając kapuściane święto. Co niezwykle istotne, zapakowany, gotowy produkt trafia na półki sklepowe nie tylko w Polsce, ale i za granicą. – To jest nasza siła, to jest nasz atut – podkreślał wójt.

Wśród przybyłych gości do Charsznicy znaleźli się m.in. przedstawiciele Rządu RP oraz parlamentarzyści – wicepremier Jarosław Gowin, minister Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Ryszard Terlecki,  posłanki – Małgorzata Wasserman, Elżbieta Duda, Lidia Gądek, Agnieszka Ścigaj, samorządowcy z Sejmiku Województwa Małopolskiego – Bogdan Pęk, Andrzej Ziobro, samorządowcy powiatu miechowskiego na czele ze starostą Jackiem Kobyłką i przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Świerczkiem oraz z miasta i okolicznych gmin. Na scenie po raz kolejny nie mogło zabraknąć wielce zasłużonego dla gminy Charsznica – ks. kanonika  Ludwika Michalika, który rozpoczął przemówienia gości.

Ksiądz Michalik wspomniał, iż nie tylko obecny jest na każdym kapuścianym święcie. Swą posługę w charsznickiej gminie pełni już 50 lat. Podkreślał, że to czego dokonał udało mu się dzięki współpracy z mieszkańcami. Życzył charsznickiemu wójtowi, by nie zabrakło mu sił w jego działalności zmierzającej doprowadzając do realizacji zamierzonych celów.

Poseł Małgorzata Wasserman dziękowała rolnikom za ich ciężką pracę, dzięki którym charsznicka kapusta jest znana w całej Polsce. – Trudno żeby było inaczej, bo po prostu jest najlepsza – zaznaczyła. Poseł Elżbieta Duda zwróciła uwagę na należny szacunek dla żywności, której codzienny nadmiar jest wyrzucany w takich ilościach. Z kolei poseł Lidia Gądek wspomniała, iż w Dniach Kapusty uczestniczy już 15 raz. Chyliła czoła przed pracą rolników, bo jak przypomniała, sama jest dziewczyną ze wsi i wie jak wygląda praca na roli.

Jak zwykle kwieciście wypowiadał się radny wojewódzki Bogdan Pęk. Kompletował Charsznickie Dni Kapusty, które jego zdaniem są najlepszą imprezą rolniczą w całym małopolskim regionie. Jego zdaniem błędy popełnione przez poprzednie ekipy rządzące, dziś wychodzą bokiem rolnikom. Brakuje bowiem własnego skupu, przetwórstwa i handlu. To wszystko należy odbudować, bo zyski z pracy rolników będą czerpać pośrednicy , obce koncerny i kto tam wie jeszcze. Radny Pęk zapowiedział, iż w przyszłorocznym budżecie Sejmiku Małopolskiego zapisano sporą kwotę na utworzenie nowej giełdy rolnej, niezbyt odległej od ziemi miechowskiej.

Po przemówieniach przyszedł czas na tradycyjne przekazanie atrybutów władzy nowej kapuścianej parze królewskiej – radnej gminnej Bożeny Misiek z Szarkówki oraz Piotrowi Kruszcowi z Miechowa-Charsznicy. Po dokonaniu aktu koronacji przez parlamentarzystów i wręczeniu nowej parze królewskiej upominków, miłościwie odtąd panuj ących ośpiewały panie z zespołu „Charszniczanka”.

Część artystyczną poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu na najcięższą główkę kapusty. Bezkonkurencyjne okazało się warzywo Joanny Nowak, której kapusta warzyła 14,55 kg. Miejsce II zajął Marcin Garus (13,80 kg). a III – Wojciech Nowak (13,45 kg).

W części muzycznej jako pierwsi zaprezentowali się – „Śpiewające Struny i Laki Hao”. Wystąpiła także Orkiestra Dęta „Hejnał” z Chodowa kierowana przez Grzegorza Chyca, którą w kilku utworach wspierała „Charszniczanka” Andrzeja Papaja.

Energetyczny koncert dał zespół „Reggaeside”. Bujające rytmy autorskich polskich piosenek przypadły do gustu nie tylko młodym. Godnym zakończeniem jubileuszowych XXV Charsznickich Dni Kapusty 2019, o czym już pisaliśmy poprzednio, był koncert „Golec uOrkiestra”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Krzysztof Capiga