Dożynkowy Kiermasz Produktów Regionalnych w Książu Wielkim

0
2072

Tegoroczne Dożynki Gminy Książ Wielki, które zorganizowano nietypowo bo w świąteczny czwartek 15 sierpnia 2019 r., były nieco inne niż dotychczas. Wprawdzie od początku ustalono, że przygotuje się tylko jeden wieniec (KGW w Zaryszynie), i że zaraz po obrzędzie dożynkowym rozpocznie się nowa impreza pod hasłem: Kiermasz Produktów Regionalnych, a po nim występy oraz dyskoteka… Z uwagi na uraz wójta gminy Marka Szopy, honory gospodarza pełnił jego zastępca – Grzegorz Janus wraz z przewodniczącym Rady Gminy Henrykiem Humą. A wspomagali ich starostowie Dożynek 2019 – radna Bożena Dziura (prowadzi z mężem gospodarstwo rolne w Trzonowie) i Piotr Milewski uprawiający grunty w Boczkowicach.

Po powitaniu gości i okolicznościowym przemówieniu wicewójta Grzegorza Janusa, dokonano tradycyjnego podzielenia dożynkowego chleba wśród publiczności. Następnie na scenę wkroczył nasz zespół „Książowiacy” i zaprezentował wiązankę ludowych pieśni związanych z obrzędami urządzanymi po zakończeniu żniw.

Kiedy umilkły już śpiewy, wszyscy ruszyli na zwiedzanie stoisk urządzonych przez panie z 13 naszych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Seniora. Jak to opisaliśmy wcześniej, nie tylko było na co patrzeć, ale przede wszystkim było co spróbować. Nawet przybyły wicepremier Jarosław Gowin odwiedził po kolei każde stoisko i nigdzie nie odmówił poczęstunku. Ku ogólnej zazdrości najdłużej zatrzymały go panie (oraz ich walory kulinarne) z KGW Łazy.

(kw)