Dobry ogród zimowy wymaga fachowej pracy. Ale warto ją wykonać

0
249

Ogrody zimowe to nie było dotąd w naszym kraju rozwiązanie szeroko spotykane. Wielu wciąż traktuje je w kategoriach niepraktycznego kaprysu. Zmienia się to jednak bardzo wyraźnie, przede wszystkim dzięki dostępności odpowiednich rozwiązań technicznych, za sprawą których konstrukcja taka nie będzie kłopotliwa w żadnym aspekcie i stanie się wyłącznie źródłem dużej satysfakcji. Każde rozwiązanie pozwalające cieszyć się zielonym otoczeniem jest wszak w cenie.

Korzyści nie tylko dla samopoczucia

O tym, dlaczego warto wypełniać przestrzeń mieszkalną i każdą inną przeznaczoną do użytku przez ludzi roślinami, można by mówić długo. Do najoczywistszych aspektów należy rzecz jasna produkcja tlenu (co ważne, niejeden gatunek robi to również w nocy, więc i sypialnia może być zielona). Oprócz tego jednak, pochłaniają wiele szkodliwych substancji (których nie brakuje nawet w domowym zaciszu, jeśli np. pracują w nim na różne urządzenia), nawilżają powietrze, a często także ograniczają rozwój pleśni. Uwalnianie przez nie aromaty mają ponadto dodatni wpływ na samopoczucie – podobnie jak sam widok zieleni, choćby znajdującej się za oknem.

Wymienionymi korzyściami w pewnym zakresie można cieszyć się zastawiając doniczkami parapety, budowa ogrodu zimowego pozwala jednak na wiele więcej.

Wykonanie okazałej przeszklonej konstrukcji często postrzegane jest jako problematyczne przede wszystkim z punktu widzenia strat energii cieplnej. Stosowane obecnie szyby zespolone pozwalają jednak, tak samo jak te w naszych oknach, znacznie je zminimalizować. Nawet więcej – właściwie zaprojektowany i wykony, zorientowany na południe zimowy ogród może w pewnym stopniu ogrzewać wnętrze w pełne słońca dni, stanowiąc dużą powierzchnię na którą padać będą promienie. Warto więc o jego budowie (a przynajmniej o takiej możliwości) pomyśleć już na etapie projektu budynku, by nie stanęła temu na przeszkodzie architektura czy sposób zagospodarowania działki.

Wykorzystaj go tak, jak potrzebujesz

Ogrody zimowe, zwłaszcza jeśli są to konstrukcje zapewniające ten sam komfort cieplny co reszta wnętrza, mogą pełnić rozmaite funkcje. Często korzystamy z nich w roli dodatkowego salonu, znakomicie sprawdzają się także jako słoneczna, jasna jadalnia, dla wielu otoczenie roślin stwarza znakomite warunki do pracy. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej przestrzeni, jej umiejscowienia względem układu wnętrza, powierzchni czy orientacji. Największą swobodę daje południowo-wschodnia bądź zachodnia. Nie grozi nam wówczas ani przegrzewanie, ani nieustanny mrok i chłód, właściwy miejscom skierowanym na północ.

Nade wszystko trzeba zadbać o to, by nasz ogród był dziełem kompetentnych fachowców o odpowiednim doświadczeniu, toteż lepiej korzystać z oferty wykonawców wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, takich jak np. BTM-Eurolinx. Jedną z zalet wszelkich przeszklonych konstrukcji jest ich wizualna lekkość, szkło jednak nie waży mało, tym bardziej zespolone. Projekt musi być zarówno dostosowany do wymagań konkretnej przestrzeni i budynku, jak i zapewniać odporność na wszelkie zjawiska pogodowe, z jakimi trzeba liczyć się w naszym klimacie.