Czujesz, że skrzynia biegów w Twoim aucie zaczyna szwankować? To sprzęgło samochodowe może być źródłem problemów

0
223

Układ napędowy w autach osobowych należy do wyjątkowo wrażliwych na niewłaściwy styl jazdy. Pozornie prosta konstrukcja kryje w sobie wiele drobnych niuansów, które decydują o sprawności całego pojazdu. Wielu mechaników wprost radzi kierowcom, aby skrzynię biegów traktowali z należytym wyczuciem. Jeszcze więcej uwagi wymaga sprzęgło samochodowe – niektórzy na jednej tarczy jeżdżą przez cały czas, a inni muszą wymieniać je na nowe co kilkanaście tysięcy kilometrów. Dlatego warto odpowiednio się o nie zatroszczyć

Z przekładnią trzeba się obchodzić bardzo umiejętnie. W przeciwnym wypadku łatwo o poważne uszkodzenia

Gwałtowne ruszanie z miejsca, długa jazda na tzw. półsprzęgle czy stanie w korku na pierwszym biegu. Takie zachowania zazwyczaj kończą się usterkami tarcz bądź okładzin – początkowo trudno je odczuć, co utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie stanu technicznego auta. Zwlekanie z wymianą lub naprawą elementów odpowiadających za przeniesienie momentu obrotowego na oś pojazdu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń skrzyni biegów. Znacznie taniej zmienić sprzęgło samochodowe niż całą przekładnię, o czym niektórzy kierowcy – sądząc po ich stylu jazdy – zdają się nie pamiętać. Przedstawiciele firmy motoryzacyjnej EXPERT AUTO doradzają, aby zwrócić uwagę na pracę pedału. Jeżeli ten stawia coraz większe opory, a sprzęgło „bierze” coraz wyżej to znak, że najwyższa pora umówić wizytę w warsztacie. Kiedy dochodzą do tego hałasu przy ruszaniu, szarpanie samochodem oraz nieprzyjemny zapach, zwykle jest już za późno na odratowanie tarcz i przywrócenie ich do stanu używalności.

Kupić nowe sprzęgło samochodowe, a może spróbować naprawić stare? Policz, co Ci się bardziej opłaci

Nowe modele samochodów są zdecydowanie mocniejsze od swoich poprzedników ze starszych generacji. To oznacza, że układ napędowy poddawany jest znacznie większym obciążeniom – problem w tym, że wielkość części nie uległa zmianie. Ponadto podzespoły produkowane są z bardzo podobnych materiałów co wcześniej – dlatego też w najnowszych autach sprzęgło samochodowe wytrzymuje zdecydowanie krócej. Zachowanie komfortu jazdy przy większym momencie obrotowym wymagało od inżynierów kompromisów po stronie awaryjności. Niektóre usterki wprawnym mechanikom nie sprawiają żadnych problemów, pod warunkiem, że mają na stanie odpowiednie części zamienne. Godną uwagi alternatywą będzie wymiana sprzęgła na nowe: w sklepie EXPERT auto wysokiej jakości tarcze można dostać za relatywnie niewielkie pieniądze. Każdy musi na własną odpowiedzialność podjąć decyzję o zmianie bądź profesjonalnej regeneracji.