Jak co roku,  Szkoła Podstawowa w Racławicach oraz szkoła z Bescano w Hiszpanii, wzięły udział w międzynarodowej wymianie uczniów. W ramach wymiany odbyło się spotkanie w Polsce w dniach 10-17 maja, a także spotkanie w  Hiszpanii w dniach 27.05-03  czerwca.

Spotkanie w Polsce rozpoczęło się od wizyty w szkole, uczniowie mogli wziąć udział w lekcjach, także innych aktywnościach.  Kolejnym punktem wizyty było zwiedzania muzeum w Auschwitz. W następnych dniach uczniowie zwiedzali jeszcze Kraków i Zakopane.

Z końcem maja uczniowie wraz z opiekunami udali się do szkoły La Miquela w Bescano. Pierwszego dnia, w poniedziałek, młodzież brała udział lekcjach, grach i zabawach.  We wtorek cała polsko-katalońska grupa wybrała się na malowniczą plażę w okolicach ruin antycznego miasta Empuries. Następny dzień upłynął na spacerowaniu wąskimi uliczkami Barcelońskiej starówki, a także zwiedzaniu stadionu Camp Nou. Młodzież mogła także sprawdzić swoją spostrzegawczość, podczas gry terenowej w Gironie.  Pełen wrażeń tydzień minął niestety bardzo szybko i po pełnym łez pożegnaniu, polska grupa odleciała do Krakowa.

Podczas obu wizyt uczniowie byli zakwaterowani u polskich i katalońskich rodzin, które otoczyły ich opieką i traktowały jak nowego członka rodziny. Udział w wymianie pozwolił uczniom poznać obyczaje, kulturę i historię obu krajów, a także doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Uczniowie nawiązali wiele przyjaźni, które z pewnością będą znajomościami na dłuższy czas.

Filip Markiewicz